Zimne dłonie i stopy - gdzie szukać przyczyny?

Zimne [url=http://tinyurl.com/q9usg98]stopy[/url] lub dłonie mogą być przyczyną wielu chorób.
Zimne stopy lub dłonie mogą być przyczyną wielu chorób. Fot. Shutterstock.com
Masz zimne dłonie lub stopy? Problem ten staje się dla Ciebie coraz bardziej uciążliwy, a Ty nie potrafisz znaleźć jego przyczyny? Warto się w takiej sytuacji skonsultować z lekarzem. Zanim jednak to uczynisz, odpowiedz sobie na pytanie, czy zrobiłeś już wszystko w tym kierunku, aby uporać się z tym problemem.


Przyczyn zimnych stóp i dłoni może być wiele, niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, że sami doprowadzamy do tych dolegliwości.

• Niewystarczająca ochrona kończyn przed zimnem: nasze ciało każdego dnia musi zmagać się ze zmianami temperatury, które niekorzystnie wpływają na nasz organizm. Nieodpowiednie ogrzanie stóp i dłoni może doprowadzić do ich marznięcia, nawet w ciepłe dni. Zadbaj więc o to, aby zimą zawsze nosić rękawiczki, a w chłodne wieczory ciepłe skarpetki.

• Ciasne bransoletki, skarpety i rękawiczki ze ściągaczami: zimne kończyny mogą być skutkiem problemów z krążeniem. Przepływ krwi możemy spowolnić poprzez noszenie zbyt uciskających nas skarpet, rękawiczek lub biżuterii. W takiej sytuacji najlepiej zdjąć uciskającą bransoletkę, a skarpetki zamienić na luźniejsze, dające większą swobodę.

• Stres i intensywny tryb życia: zwiększająca się ilość adrenaliny w naszym organizmie powoduje, że krążenie koncentruje się na takich narządach, jak mózg i serce. Zaniedbane zostają inne miejsca naszego ciała min. stopy i dłonie, co objawia się uczuciem zimna. Problem ten można rozwiązać zmianą trybu życia i uodpornieniem się na sytuacje stresowe, co nierzadko wymaga konsultacji specjalisty.


• Ograniczony ruch: praca siedząca bardzo niekorzystnie wpływa na nasze ciało, samopoczucie i narządy wewnętrzne. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji (również w pozycji stojącej) powoduje, że przepływ krwi w naszych naczyniach krwionośnych jest ograniczony i w konsekwencji mamy uczucie zimna szczególnie na stopach. Nawet najmniejszy ruch może pomóc nam w zwalczaniu tego nieprzyjemnego uczucia. Wystarczy co godzinę wstać w celu np. podejścia do okna lub zaparzenia sobie kawy. Pozycja z założoną jedną nogą na drugą nie jest w tym wypadku wskazana.

• Palenie papierosów: palacz, także bierny jest narażony na kurczenie się naczyń krwionośnych i ograniczony dopływ krwi do palców stóp i dłoni. Zatem jeżeli palisz i odczuwasz zimno w kończynach to znak, że najwyższa pora odstawić nikotynę.

• Zażywanie niektórych leków: zziębnięte kończyny mogą być również skutkiem przyjmowania leków tj. beta- blokery, środki antykoncepcyjne, cytostatyki czy interfon.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno