Choroba, którą być może masz, a nie wiesz o tym

http://pixabay.com/pl/cz%C5%82owiek-dziecko-dziewczyna-twarz-753172/ CC0 1.0
Niedobór żelaza wpływa na zdrowie w przypadku ¼ kobiet oraz 1/6 mężczyzn, jednak niewiele osób wie, że ten problem ich dotyczy. Specjaliści alarmują, że to dolegliwość, której nie należy lekceważyć.


Czym grozi niedobór żelaza?

Niedobór żelaza to coś znacznie poważniejszego niż niewielki problem dietetyczny, który sprawia, że odczuwasz zmęczenie (więcej na ten temat można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-zelaza). Eksperci opisują go jako najbardziej wyniszczający niedobór dzisiejszych czasów. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na niego aż 2 miliardy ludzi, w związku z czym Światowa Organizacja Zdrowia chce rozpocząć akcję przeciwdziałającą temu zjawisku.

Specjaliści zwracają uwagę na to, że niedobór żelaza oraz anemia z niedoboru tego pierwiastka, to nie tylko problem krajów rozwijających się. W rzeczywistości wpływa na zdrowie wielu osób w Europie, zwłaszcza kobiet. To dolegliwość dotykająca więcej kobiet niż jakakolwiek inna i w związku z tym stanowiąca publiczny kryzys zdrowotny. Niestety, problem ten nie jest odpowiednio rozwiązywany, a często wręcz ignorowany, co może mieć niszczycielski wpływ na całe populacje i powodować poważne konsekwencje.

Czym jest niedobór żelaza?

Organizm potrzebuje żelaza, aby wytwarzać hemoglobinę, która odpowiada za transportowanie tlenu z płuc do każdej komórki w ciele, tak aby mogły one wytwarzać energię. Minerał ten jest tak kluczowy dla funkcjonowania, że organizm magazynuje go w wątrobie, zamiast pozbywać się jakichkolwiek nadmiernych ilości.


Poziom żelaza może zostać zaniżony w związku z przewlekłą utratą krwi (poprzez miesiączkowanie i inne przyczyny), niedostateczną ilością żelaza w diecie, niezdolnością organizmu do wchłaniania lub spożytkowania pierwiastka bądź nadmierną aktywność fizyczną.

Nieleczony niedobór żelaza może prowadzić do anemii, która powoduje, że ciało produkuje zbyt małe czerwone krwinki, które nie zawierają dostatecznej ilości hemoglobiny, co z kolei skutkuje niedostateczną ilością tlenu w organach i tkankach. Oznaki niedokrwistości to zmęczenie, znużenie i obniżona odporność, ale często mogą nie wystąpić żadne objawy.

Poza powszechnymi symptomami, takimi jak zmęczenie, niski poziom żelaza prowadzi do spadku produktywności, zwiększonego ryzyka depresji oraz problemów w przypadku ciąży zarówno dla matki, jak i dziecka. Badania pokazały również związek z niewydolnością serca.

Leczenie niedokrwistości

Proste i niedrogie badanie krwi może wskazać poziom żelaza – wielu specjalistów wręcz opowiada się za tym, aby stał się on częścią rutynowych badań. Warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w sprawie przeprowadzania corocznych testów, aby mieć sytuację pod kontrolą. Ciężarne kobiety zawsze powinny badać krew pod tym kątem ze względu na mocne powiązanie pomiędzy niedoborem żelaza u przyszłych mam a komplikacjami porodowymi oraz opóźnionym rozwojem noworodków.

Suplementy doustne, często w formie tabletek, to efektywny pierwszy sposób leczenia niedoboru. Suplementacja może jednak pociągać za sobą skutki uboczne, takie jak zaparcia, biegunka i mdłości, co sprawia, że ludzie rezygnują z leczenia. Żelazo podaje się również dożylnie – zwykle chorym, którzy nie tolerują postaci doustnych lub mają zaburzenia wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego.

Źródła pokarmowe żelaza

Zapobiegaj niedokrwistości, dbając o odpowiedni poziom żelaza w organizmie. Najlepsze źródła dobrze wchłaniającego się żelaza to wołowina i jagnięcina – 130 gram gotowanej wołowiny bądź jagnięciny co drugi dzień może być dobrym sposobem na uzupełnienie żelaza w diecie.

Roślinne źródła żelaza to pełne ziarna, rośliny strączkowe, orzechy oraz ciemnozielone warzywa liściaste. Połączenie produktów roślinnych zawierających żelazo ze źródłami witaminy C, np. sokiem z pomarańczy, zwiększy wchłanianie pierwiastka. Należy również unikać łączenia kofeiny razem z posiłkiem, ponieważ hamuje ona wchłanianie żelaza. Zamiast pić kawę czy herbatę, warto sięgnąć po napar z pokrzywy, która zawiera żelazo i może pomagać w leczeniu niedokrwistości (dowiedz się, czym jest anemia: https://portal.abczdrowie.pl/anemia).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Przestajemy zwracać uwagę na cenę i smak. Zaczyna się liczyć co innego
Zysk 0 0Mówią, że to polska "Gra o tron". Za nami premiera kolejnej części piastowskiej sagi
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
0 0"Chętnie przeproszę". Dziwny wpis kobiety, która oskarżyła Grodzkiego
0 0Marszałek Grodzki odpowiada na materiał TVP. Mówi o "drodze sądowej"
FELIETON MICHALIK 0 030-krotność ZUS, czyli tak PiS chce karać za rozum i kwalifikacje
INN:Poland 0 0ZUS vs. przedsiębiorcza matka: 9 lat składek to za mało, by pójść na zwolnienie
0 0Lewica pod rękę z PiS i przeciw Gowinowi. Słowa Zawiszy zaskakują
0 0"Nikt nigdy nie pytał". Kandydat na ministra o braku wyższego wykształcenia
0 0Jest szczepionka przeciwko eboli. Na razie może eksperymentalnie pomóc w zwalczeniu epidemii
0 0Myślisz, że to lenistwo, a to depresja. 10 objawów choroby, których nie rozumie otoczenie