Kobiecy odpowiednik viagry – różowa tabletka

http://pixabay.com/pl/leki-lekarstwa-tabletki-apteka-257370/ CC0 1.0
Hipolibidemia, czyli obniżenie popędu płciowego, polegająca na braku potrzeby podejmowania aktywności seksualnej, to powszechny problem wśród kobiet. Szacuje się, że w Polsce na oziębłość seksualną cierpi 1 na 10 kobiet w wieku do 24 lat oraz 7 na 10 kobiet powyżej 45. roku życia. Być może uda się jednak znaleźć rozwiązanie tego problemu z pomocą nowo opracowanego leku.


Brak chęci na seks? Różowa pigułka ma ją przywrócić

Przewlekłe obniżenie libido u kobiet, zdaniem ekspertów, jest powiązane z funkcją mózgu. Jak wiadomo, istnieje obszar układu limbicznego odpowiadający za neuroprzekaźniki – dopaminę oraz norepinefrynę, funkcjonujący inaczej u kobiet borykających się z hipolibidemią.

Rozwiązaniem może być nowy lek, który jest pierwszym specyfikiem na tego rodzaju problem. Flibanseryna to nowatorska, niehormonalna tabletka, która ma leczyć hipolibidemię u kobiet w okresie przed przekwitaniem. Różowa tabletka działa na poziom serotoniny w mózgu – neuroprzekaźnika wpływającego na nastrój, podobnie jak niektóre leki antydepresyjne. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków rozważa, czy produkt firmy Boehringer Ingelheimas można dopuścić do sprzedaży.

Skuteczność leku

Pomimo dowodów zebranych na podstawie dwóch badań klinicznych, pokazujących, że u kobiet zażywających flibanserynę doszło do zwiększenia liczby satysfakcjonujących doznań seksualnych, nie odnotowano wzrostu pożądania. Co więcej, krytycy twierdzą, że „mała różowa tabletka” nie okazała się być ani bezpieczna, ani skuteczna. Niektórzy z nich są zdania, że skoro lek ma być zażywany codziennie do końca życia, nie wiadomo, jakie mogą być tego skutki na dłuższą metę.


Samo uznanie oziębłości płciowej w środowiskach lekarskich jako problemu medycznego jest już kontrowersyjne. Zdaniem amerykańskich specjalistów, niskie libido może być powodowane wieloma czynnikami, włącznie z cukrzycą, depresją i innymi dolegliwościami oraz lekami – zwłaszcza antydepresantami oraz problemami natury psychologicznej czy problemami w związku (sprawdź, dlaczego nie uprawiasz seksu: https://portal.abczdrowie.pl/7-powodow-dla-ktorych-nie-uprawiasz-seksu).

Niemiecki producent zapewnia, że firma jest pewna swoich badań, które udowodniły, że flibanseryna jest środkiem bezpiecznym i skutecznym. Zarzuca też, że decyzja o odrzuceniu leku może mieć podłoże w braku równego traktowania płci – leki poprawiające sprawność seksualną mężczyzn są dostępne, podczas gdy środki pomagające w tej kwestii kobietom są ograniczone.

Czy cierpisz na przewlekłe obniżenie libido? Sprawdź

Oziębłość seksualną określa się jako brak lub znaczne obniżenie zainteresowania seksem i odczuwania podniecenia. Zaburzenie objawia się przez przynajmniej 3 wymienione symptomy:
- brak bądź małe zainteresowanie aktywnością seksualną;
- brak lub mała ilość myśli związanych z seksem;
- brak bądź mała ilość prób inicjacji kontaktu seksualnego lub odpowiedzi na inicjację partnera;
- brak lub mała ilość przyjemności/podekscytowania seksualnego w 75-100 proc. doświadczeń seksualnych;
- brak lub małe odczucia w narządach płciowych w 75-100 proc. doświadczeń seksualnych.

Hipolibidemię, podobnie jak wiele dysfunkcji seksualnych, leczy się w kontekście związku. Oczywiście można być zdiagnozowanym i leczonym na oziębłość seksualną, będąc singielką, jednak status związku jest jednym z głównych czynników powodujących zmniejszone pożądanie u kobiet. Dlatego też oboje partnerzy udają się na terapię, podczas której wykwalifikowana osoba poszukuje psychologicznej bądź biologicznej przyczyny niskiego libido.

Jeśli twoje problemy nie są tak poważne, ale mimo wszystko zauważyłaś spadek chęci na seks, istnieją naturalne sposoby na jej poprawę. Niektóre naturalne suplementy mogą zwiększać libido: witamina E, C, A, B6, cynk, arganina czy beta-karoten. Warto zadbać o dietę i sięgnąć po seler, ostrygi, banany, awokado, orzechy, mango, truskawki, jaja, wątróbkę, figi, czosnek, dynię i oczywiście czekoladę – gorzką, z dużą zawartością kakao. Dzięki temu ostatniemu produktowi zyskasz pozytywny nastrój, uwolnisz endorfiny w organizmie, zapewnisz energię i zwiększysz fizyczną wytrzymałość (dowiedz się, jakie produkty poprawią jakość życia seksualnego: https://portal.abczdrowie.pl/jedzenie-ktore-wspomaga-seks).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Maska opadła". PiS szuka pieniędzy na swoje obietnice. Oto gdzie wszyscy za nie zapłacimy
0 0Zdrojewski "chlapnął" o jedno zdanie za dużo. PO odcięła się od jego słów