Pomysły PiS na ochronę zdrowia to tylko polityczne hasła. Z pustego i Salomon nie naleje

Likwidacja NFZ nie zlikwiduje kolejek do świadczeń medycznych
Likwidacja NFZ nie zlikwiduje kolejek do świadczeń medycznych Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Likwidacja NFZ to hasło wyborcze, nieporozumienie – tak specjaliści komentują przedstawione podczas ostatniej konwencji PiS pomysły tej partii na zmiany w ochronie zdrowia. Podkreślają, że czekają na propozycje merytorycznych rozwiązań.


PiS zapowiedział likwidację NFZ i budżetowe finansowanie ochrony zdrowia. Pieniędzmi na świadczenia zdrowotne miałby zarządzać minister zdrowia i wojewodowie.
Marek Balicki
były minister zdrowia

W Polskiej ochronie zdrowia konieczne jest zwiększenie finansowania. Jesteśmy krajem, który ma w Europie jedne z najniższych nakładów na ochronę zdrowia. Oczywiście nie da się tego zrobić natychmiast, taki wzrost finansowania musi być rozłożony na lata, ale jest konieczny chociażby ze względu na starzenie się społeczeństwa.

Dla zdrowia, nie dla zysku
Drugim elementem, na który zwraca uwagę Marek Balicki, a którym koniecznie trzeba się zająć, jest kwestia robieniu biznesu na środkach publicznych, w tym wypadku na składkach zdrowotnych, które płacą Polacy.


– Powinien zostać wprowadzony zakaz czerpania zysków ze środków publicznych. W praktyce jeśli szpital osiągnąłby zysk, musiałby przeznaczyć go na rozwój placówki. Prywatne placówki natomiast mogłyby korzystać z kontraktów działając na zasadzie non profit. Takie rozwiązania ma np. Belgia – wyjaśnia Balicki.


Jego zdaniem proponowana przez PiS likwidacja NFZ nic nie zmieni.

– To jest tylko hasło polityczne, jakieś nieporozumienie. Nie mówiąc o tym, że zmiana szyldu kosztuje. Wojewoda będzie musiał utworzyć nowe biuro, zatrudnić pracowników.

Przelewanie z pustego w próżne
Dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia uważa, że likwidacja NFZ nic nie zmieni. – To jest przelewanie z pustego w próżne. Jeszcze bardziej skomplikuje się finansowanie ochrony zdrowia.

Dr Janicka jest rozczarowana propozycjami PiS. – Brak polityki długofalowej, brak polityki senioralnej. Jeśli zlikwidują NFZ nie wiadomo kto będzie przeprowadzał kontraktowanie świadczeń. Jak będzie się to odbywało. Przecież od dzielenia pieniędzy nie przybędzie.


Dodaje, że środowisko medyczne czeka na rozwiązania ponadpolityczne, ponadresortowe i przede wszystkim długofalowe.

– To co zaproponował w ochronie zdrowia PiS to nadal brak wizji i strategii, same hasła wyborcze.

Prezes PPOZ zwraca też uwagę na zagrożenia płynące z przekazania części środków wojewodom. Jej zdaniem może doprowadzić to do sytuacji, w której statystyczny Kowalski nie będzie miał takiej samej ochrony zdrowia w całej Polsce, a np. dostępność do świadczeń będzie inna w każdym województwie. Obecnie Centrala NFZ czuwa w tym względzie nad pewnym ujednoliceniem.

Są ważniejsze sprawy
Inna kwestia to dwa ośrodki zarządzania pieniędzmi na ochronę zdrowia. Tutaj dr Janicka ma wątpliwości co do koordynacji działań. Uważa też, że mogłoby to powodować kolejne problemy.

– Politycy powinni odpowiedzieć na pytanie co dalej z KRUS, co z dodatkowymi ubezpieczeniami, a nie głosić hasła wyborcze – uważa dr Janicka.

Dodaje, że potrzebujemy długofalowej polityki zdrowotnej, ponieważ tego wymaga medycyna XXI wieku i szybko starzejące się społeczeństwo.

Napisz do autorki: anna.kaczmarek@natemat.pl