Depresja nie jest zaraźliwa, a kontakt ze zdrowymi znajomymi ją leczy! Naukowcy z Wielkiej Brytanii nie mają wątpliwości

Towarzystwo osób w pozytywnym, zdrowym nastroju świetnie wpływa na chorych na depresję.
Towarzystwo osób w pozytywnym, zdrowym nastroju świetnie wpływa na chorych na depresję. Fot. Syda Productions/Shutterstock.com
– Chcieliśmy się przekonać, czy kontakt z osobą w depresji zwiększa nasze osobiste ryzyko. Okazuje się, że nie – poinformował dr Thomas House z University of Manchester, informując w ten sposób o wynikach badań jego zespołu, które potwierdzają, iż depresja nie jest "zaraźliwa". Badania prowadzone w Manchesterze i Warwick dowodzą też, że jednym z najlepszych sposobów na wyjście z depresji jest konsekwentne przebywanie w otoczeniu osób zdrowych.


Odkryta przez brytyjskich naukowców zależność jest więc taka, iż towarzystwo osoby w depresji nie może negatywnie wpłynąć na kondycję psychiczną zdrowej osoby, za to przebywanie wśród zdrowych korzystnie oddziałuje na chorych. Dlatego też naukowcy z University of Manchester i University of Warwick zachęcają, by osoby zmagające się z tą chorobą nie wstydziły się jej i otwarcie szukały towarzystwa zdrowych.

Naukowcy ustalili, iż leczniczego charakteru nie mają jednak jednostkowe kontakty ze zdrowo, pozytywnie nastawionymi do życia osobami. Pożądane efekty, czyli ustąpienie objawów depresji, widoczne są po sześciu, a często nawet dopiero dwunastu miesiącach pozytywnego kontaktu z innymi ludźmi.

– Depresja sprawia, że wyraźnie wypada się ze swoich ról społecznych. Ojca, matki, pracownika, czy pracodawcy i innych. Dość częstym objawem depresji jest lęk o przyszłość, czy też problemy ze snem. Często zdarza się również, że osoby zmagające się z depresją odczuwają bóle czysto fizyczne – mówił w rozmowie z naTemat psychiatra dr Dariusz Wasilewski.


I alarmował, na jakie objawy powinniśmy reagować u bliskich. – Wskazówką powinien być przedłużający się smutek. Każdy z nas bywał kiedyś smutny. Z tym, że u większości jest to rodzaj jakiejś chandry, smutku kilkugodzinnego, czy dniowego. W depresji ten stan się przedłuża. To podstawowy objaw. Depresja rodzi się wówczas, gdy jesteśmy smutni, przygnębieni i apatyczni codziennie – tłumaczył lekarz.

Źródło: Telegraph.co.uk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0Seks byłby dużo fajniejszy, gdyby faceci o tym pamiętali. 10 rzeczy, które obniżają kobietom libido
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
NEWSWEEK 0 0Dlaczego faceci w Polsce stracili ochotę na seks? Powodów jest mnóstwo, ale jeden najważniejszy

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu