Będzie mniej pomyłek podczas operacji. Resort zdrowia wprowadza okołooperacyjną kartę kontrolną

Chirurg też może się pomylić
Chirurg też może się pomylić Jędrzej Wojnar / Agencja Gazeta
Od 1 września we wszystkich szpitalach podczas operacji będzie funkcjonowała okołooperacyjna karta kontrolna – dokument, który pomoże zmniejszyć do minimum ryzyko pomyłek podczas zabiegów operacyjnych.


Takie pomyłki niestety, czasami się zdarzają. Zespół na sali operacyjnej to tylko ludzie, więc bywa, że dochodzi do pomyłek. Jedną z bardziej znanych spraw w ostatnim czasie była pomyłka przy operacji usunięcia nerki pacjentowi z nowotworem tego narządu. Doświadczony chirurg usunął pacjentowi zdrową nerkę zamiast chorej, z nowotworem. Była to sytuacja tragiczna zarówno dla pacjenta jak i dla chirurga, który wykonywał ten zabieg – lekarz zwyczajnie się pomylił. Wielokrotnie słyszeliśmy też o przypadkach zaszycia w ciele pacjenta narzędzi chirurgicznych bądź innych przedmiotów używanych podczas zabiegu.

Prof. Mariusz Frączek, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej wyjaśnia nam, że wprowadzenie okołooperacyjnej karty kontrolnej to jedno z wielu działań wprowadzanych w celu zwiększenia bezpieczeństwa pacjenta.
Prof. Mariusz Frączek
mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej

Wszędzie gdzie, mamy do czynienia z czynnikiem ludzkim może dochodzić do pomyłek. Przy działaniu agresywnym, jakim jest zabieg operacyjny, skutki mogą być bardzo dotkliwe dla pacjenta. Im więcej wprowadzimy zabezpieczeń chroniących przed błędem, tym lepiej dla pacjenta. Oczywiście nawet okołooperacyjna karta kontrolna nie zapobiegnie błędom w stu procentach. Na pewno jednak zmniejszy ich prawdopodobieństwo do minimum.

Okołooperacyjna karta kontrolna ma zapobiegać błędom i pomyłkom podczas operacji, na zawarte w niej pytania musi odpowiedzieć kilka osób, które są w zespole operacyjnym. W części dotyczącej czynności wykonywanych przed wykonaniem nacięcia przez chirurgów, zawiera m.in. potwierdzenie przez operatora, anestezjologa, pielęgniarkę anestezjologiczną i pielęgniarkę operacyjną: tożsamości pacjenta, miejsca operowanego, procedury operacyjnej, właściwego ułożenia pacjenta.

W dokumencie musi się także znaleźć potwierdzenie przez pielęgniarkę operacyjną właściwego zestawu narzędzi, informacja o możliwych odstępstwach od zaplanowanej procedury operacyjnej, w szczególności zmianie typu lub techniki operacji, wydłużeniu czasu operacji, zmianie rodzaju znieczulenia, oczekiwanej utracie krwi, uzupełnieniu lub zmianie zestawu narzędzi, a także informacja o zastosowaniu i udokumentowaniu okołooperacyjnej profilaktyki antybiotykowej i przeciwzakrzepowej. Karata będzie też informować o przygotowaniu wyników badań obrazowych.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Kolorowe morskie stworzenia w Paryżu. Instalacja ma zwrócić uwagę na ważny problem
Cartoon Network 0 0Ktoś dokucza twojemu dziecku? Ten poradnik podpowie ci, jak poradzić sobie z tym problemem
0 0Nauczyciel krytykuje system oceniania. Domaga się zmian w szkołach
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Wyrok za niski? Wnuk Wałęsy do więzienia może trafić na dłużej