Masoni wspierają uchodźców: „Przypływ imigrantów nie jest ciężarem, lecz szansą dla przyszłości Europy”

Stanowisko wolnomularzy w sprawie uchodźców wydaje się być bardzo wyważone i nawołuje do wzajemnego wsparcia.
Stanowisko wolnomularzy w sprawie uchodźców wydaje się być bardzo wyważone i nawołuje do wzajemnego wsparcia. Fot. Robert Emperley / Flickr / https://flic.kr/p/7Q3MfZ / CC BY-SA 2.0 / http://bit.ly/1dsePQq
Na swoim blogu Mirosława Dołęgowska-Wysocka, jedna z inicjatorek powstania „Wolnomularza Polskiego”, opublikowała "Apel masonów Europy w sprawie uchodźców" – Obediencje wolnomularskie przypominają, że przypływ imigrantów jest nie ciężarem, lecz szansą dla przyszłości Europy – jak czytamy, z apelem solidaryzuje się cała redakcja „Wolnomularza Polskiego”.


Zadbajmy o bezpieczeństwo i o godność
Opublikowany tekst podkreśla tragedię uchodźców i apeluje do rządów Unijnych o utworzenie wspólnej polityki, która dbałaby zarówno o bezpieczeństwo, jak i ich godność: „Niezdolność państw do przezwyciężenia narodowych egoizmów jest nową oznaką choroby trawiącej Europę, w której hasło +każdy dla siebie+ przeważa nad dobrem wspólnym".

Możemy przeczytać także o ważnych, dla podwalin Zjednoczonej Europy, prawach człowieka i ideach godności ludzkiej. Masoni podkreślają, że to właśnie dzięki temu udało się zbudować wspólnotę europejskich narodów. Idee te są szczególnie ważne właśnie w obliczu dzisiejszych wydarzeń.
Apel masonów Europy w sprawie uchodźców
fragment

Obediencje wolnomularskie przypominają, że przypływ imigrantów jest nie ciężarem, lecz szansą dla przyszłości Europy. Jeśli przypomnieć sobie historię kontynentu, który był miejscem tak wielu migracji, obecne dramaty muszą zainspirować nowe podejście do tego trudnego tematu.

W przeciwnym razie kontynent europejski będzie sceną podziałów i konfliktów, które mogą doprowadzić do kolejnej katastrofy. Będzie to związane z zaostrzaniem się nacjonalizmów.

Obecna tragedia musi stać się tyglem odrodzenia i odnowienia europejskiego marzenia. Obediencje wolnomularskie oczekują działań zmierzających w tym kierunku.

Reakcja jest mocna
Autorka bloga w najnowszym tekście napisała, że jeszcze nigdy od założenia strony, nie miała tylu wejść. Tak gorąca dyskusja nie toczyła się dotąd także na Facebooku „Wolnomularza Polskiego”.

Apel masonów Europy w sprawie uchodźcówhttp://wolnomularzpolski.com/2015/09/12/apel-masonow-europy-w-sprawie-uchodzcow/

Posted by Wolnomularz Polski on 12 września 2015
Zaznaczyła, że stanowisko masonów jest w tej kwestii bliskie stanowisku papieża Franciszka, który mówi chociażby o przyjęciu uchodźców do swoich parafii. Pisaliśmy o tym w naTemat, że nawet Watykan nie uchyla się od tych obietnic i przyjmie pod swoje skrzydła dwie rodziny uchodźców.

Mądrze i rozważnie
Jak dodała Mirosława Dołęgowska-Wysocka: „Zgadzam się jednak z tymi głosami, które przestrzegają przed naiwnością w podejściu do tego problemu. Trzeba być Człowiekiem, ale mądrym – nie głupim Człowiekiem. Dla mnie zasadnicza sprzeczność tkwi w takim podejściu, że europejscy przywódcy apelując o humanitarne, zgodne z prawami człowieka przyjmowanie uchodźców, nic nie mówią o masowym sprzedawaniu broni do państw objętych wojną. (…) Tak się nie da, trzymać w jednej dłoni chleb, a w drugiej karabin.”


Komentarze na Facebookowym profilu "Wolnomularza Polskiego" faktycznie są bardzo podzielone. W zasadzie tak jak wszędzie, gdzie pisze się o uchodźcach. Sprawa mocno poróżniła społeczeństwo, a ten apel jest kolejnym z głosów.

Źródło: aszera.wordpress.pl

Napisz do autorki: katarzyna.milkowska@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem