Protest przeciwko Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie – miasto zapłaci za organizację wydarzenia więcej niż Kościół?

Aktywiści z "Kraków Przeciw Igrzyskom" chcą wyjaśnić kwestie finansowania Światowych Dni Młodzieży. Nie zgadzają się na to, aby miasta płaciło więcej, niż Kościół.
Aktywiści z "Kraków Przeciw Igrzyskom" chcą wyjaśnić kwestie finansowania Światowych Dni Młodzieży. Nie zgadzają się na to, aby miasta płaciło więcej, niż Kościół. Fot. Lukasz Krajewski / Agencja Gazeta
Inicjatywa „Kraków Przeciw Igrzyskom”, która doprowadziła do referendum w sprawie organizacji imprezy sportowej, wzięła teraz pod lupę Światowe Dni Młodzieży: „To przecież impreza organizowana przez Kościół katolicki i nie może być tak, że umywa się on od finansowania”.

Skąd pieniądze?
Przedstawiciele tej inicjatywy chcą wyjaśnić przede wszystkim niejasne kwestie finansowania przyszłorocznego wydarzenia. Są zaniepokojeni kosztami, jakie poniesie miasto Kraków i budżet państwa.

Miasto zapłaci większość?
Jak podaje Polskie Radio, krytykę wywołała wypowiedź kardynała Dziwisza, który stwierdził, że kościół sfinansuje tylko sprawy związane z liturgią. Zakwaterowanie i transport są zaś kwestią samorządu. Anna Ratecka z inicjatywy „Kraków Przeciw Igrzyskom” zaznaczyła: „Ponieważ pielgrzymi będą spali w szkołach utrzymywanych przez miasto i to miasto płaci na ich utrzymanie, a przecież Kościół otrzyma pieniądze z opłat od pielgrzymów”. Jej zdaniem koszty powinny być urealnione i rozłożone po obu stronach.

Szansa na promocję Krakowa
Urzędnicy miejscy wyliczyli, że Kraków będzie potrzebował około 200 milionów, między innymi na potrzebne inwestycje związane z infrastrukturą. Jest to jednak duża szansa na promocję miasta. Jak pisaliśmy, niedługo po ogłoszeniu informacji, że to właśnie Kraków zorganizuje Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku, wydarzenie to niektórzy porównują nawet do Euro 2012.

Źródło: Polskie Radio

Napisz do autorki: katarzyna.milkowska@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...