Miał żonę, dzieci i posadę urzędniczą. Okazało się jednak, że żył prawie bez... mózgu. Jak to możliwe?

Miał żonę, dzieci i posadę urzędniczą. Okazało się jednak, że żył prawie bez... mózgu. Jak to możliwe?
Miał żonę, dzieci i posadę urzędniczą. Okazało się jednak, że żył prawie bez... mózgu. Jak to możliwe? Twitter/ Magazyn Lancet
W miarę sprawne funkcjonowanie człowieka pozbawionego pewnych organów wewnętrznych nie jest niczym nowym i zaskakującym. Jednak przypadek tego Francuza wprawił w osłupienie wszystkich lekarzy. Mężczyzna bowiem prawie nie miał... mózgu. Co najdziwniejsze nie był w ogóle upośledzony.

52-letni Francuz imieniem Mathieu to całkowicie niezwykły przypadek. Jego mózg jest mniejszy od mózgu przeciętnego człowieka nawet o 50 do 75 proc. Mimo to mężczyzna był w stanie prowadzić normalne życie; miał żonę, dzieci, a nawet posadę w państwowym urzędzie. Co ciekawe jego IQ, w wysokości 75, nie odbiega aż tak bardzo od przeciętnego, które wynosi 100.

Cała sprawa wyszła na jaw podczas badania, które było zupełnie niezwiązane z dziwaczną przypadłością Mathieu. Zdjęcie z tomografii komputerowej mózgu 52-latka opublikowało zaś pismo medyczne „Lancet”.
Badania wykazały, że większość czaszki Francuza zajmowała komora wypełniona płynem, a tkanka mózgowa zajmowała niewiele miejsca. Jak się okazało później, Mathieu przeszedł w dzieciństwie skomplikowany zabieg wszczepienia przewodu do czaszki, który miał zlikwidować wodogłowie. Jednak mimo usunięcia narzędzia w jego głowie zaszły zmiany, w wyniku których komory z płynem mózgowo-rdzeniowym zwiększyły swoją objętość, tym samym zmniejszając pozostałe części mózgu.

Francuz funkcjonował jednak bez większych problemów, nie był także upośledzony umysłowo. Zdaniem Maksa Muenke, eksperta z zakresu defektów mózgu, zmiany, które zaszły w głowie Francuza następowały na tyle powoli, że cały narząd był w stanie się do nich samoczynnie dostosować. Funkcję obszarów mózgu, których rozwój został ograniczony, przejęły zaś inne części organu.


Źródło: Gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...