Według wstępnych szacunków na przyszłoroczne obchody Światowych Dni Młodzieży przybędzie ponad 2 mln osób. Wszyscy pielgrzymi chcą się spotkać z Ojcem Świętym podczas corocznego festiwalu, jednak w obliczu ostatnich wydarzeń w Paryżu mnożą się pytania o bezpieczeństwo. Tak duża impreza, goszcząca głowę Kościoła katolickiego, staje się potencjalnym celem.
Zamachy w Paryżu pokazały, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna Europa. Nikt nie może się czuć bezpiecznie. Pomimo dużych restrykcji bezpieczeństwa podczas koncertu w Paryżu, zamachowcy zdołali wtargnąć do klubu Bataclan i zaczeli na oślep strzelać do nieświadomych zagrożenia ludzi.
Bardzo zasadne wydają się być pytania stawiane przed organizacją tak dużej imprezy w Polsce. Niektórzy przebywać będą na ponad tydzień, uczestnicząc w kolejnych wydarzeniach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, w tym w najważniejszym - spotkaniu z papieżem Franciszkiem w wielickich Brzegach. To właśnie obecność Ojca Świętego stwarza bardzo duże zagrożenie, ponieważ dla muzułmańskich fanatyków takie wydarzenie to okazja do ataku chrześcijańskiego świata.
Cel - papież?
Dla terrorystów to doskonały moment na przeprowadzenie zamachu. – Po ostatnich wydarzeniach na świecie, zwłaszcza po zamachu w Paryżu, ŚDM oczywiście będą imprezą podwyższonego ryzyka. Zwłaszcza, że w imprezie weźmie udział głowa Kościoła katolickiego –mówi.
W przypadku katolickich obchodów rodzi się okazja do zderzenia dwóch kultów religijnych. Jeszcze we wrześniu tego roku papieża ostrzegał obecny kandydat na prezydenta Donald Trump twierdząc, że : "ISIS pragnie papieskiej głowy".
Trump niewątpliwie ma dużo racji w tym, co mówi. Terroryści chcą za wszelką cenę zbliżyć się do głowy Kościoła katolickiego, by rozszerzyć kalifat do Rzymu. Jak zapowiadają, ich celem jest wbicie czarnej, dżihadystycznej flagi na szczycie Bazyliki Św. Piotra.
Echo Paryża
Metropolita krakowski Kardynał Dziwisz w rozmowie z Polskim Radiem stwierdził, że jest się czym martwić. – Wypadki w Paryżu pokazały, że pokój i bezpieczeństwo w Europie jest zagrożone. Mamy nadzieję, że te sprawy zostaną jakoś rozwiązane, że nie będzie tego zagrożenia – powiedział biskup. Dodał, że chcąc zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, które do minimum wykluczą ryzyko ataku, Polska musi współpracować z innymi państwami.
– Głowna rola bezpieczeństwa jest po stronie służb. To że dni odbywają się w Polsce nie znaczy, że o bezpieczeństwo Polska się będzie musiała troszczyć sama. To będzie wspólne zadanie wszystkich krajów, w tym Watykanu – wtóruje mu Krzysztof Liedel.
Jak zapewnia Komitet Organizacyjny ŚDM 2016 przygotowania idą pełną parą i wraz ze ze służbami ws. bezpieczeństwa mają nadzieję zapewnić ludziom ochronę podczas imprezy. – Od wielu miesięcy odbywają się wizje lokalne miejsc głównych celebracji oraz katechez. Biorą w nich udział m.in.: przedstawiciele Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Ministerstwa Obrony Narodowej – czytamy w oświadczeniu.
Wszystko pod kontrolą?
Według ekspertów trudno jest wykluczyć groźbę zamachu podczas tak dużego wydarzenia. – Potencjalne ryzyko ataku terrorystycznego nigdy nie będzie mieć wartości zerowej. Jednak jest duża szansa na to, że zamachowcom nie uda się przeprowadzić takiego ataku, bo będą pozbawieni tego elementu zaskoczenia, który jest najważniejszy przy planowaniu zamachu – dodaje Liedel. Tak więc im bardziej służby będą przygotowane na atak, tym mniejsze będą szanse terrorystów na zakłócenie obchodów dni młodzieży.
– Prowadzimy standardowe działania, które pozwalają na zabezpieczenie przygotowań do imprez masowych, m.in. takich, jak ŚDM 2016 w Krakowie, przed ryzykiem wystąpienia ewentualnego zamachu terrorystycznego –twierdzi płk Maciej Karczyński, rzecznik ABW. – Współpracujemy w tym zakresie z innymi służbami odpowiedzialnymi za ochronę antyterrorystyczną RP – dodaje rzecznik.
Komitet Organizacyjny zwraca uwagę, że "Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie o charakterze religijnym na poziomie globalnym. W jednym miejscu zbierze się wtedy wiele osób z różnych krajów i kontynentów. Dla wszystkich: wolontariuszy, pielgrzymów, osób zaangażowanych w organizację ŚDM troska o bezpieczeństwo jest sprawą pierwszorzędną.
Kardynał Stanisław Dziwisz
Wypadki w Paryżu pokazały, że bezpieczeństwo w Europie jest zagrożone. Musimy się dobrze przygotować do Światowych Dni Młodzieży 2016 we współpracy z innymi krajami .
Krzysztof Liedel
Centrum Badań nad Terroryzmem
Trzeba pamiętać, że kiedy terroryści planują zamach to jednym z najważniejszych elementów jest zaskoczenie. Nie wiemy kiedy i gdzie mogą uderzyć. A podczas takich imprez, które z założenia są imprezami podwyższonego ryzyka, podczas planowania standardów bezpieczeństwa bierze się takie zagrożenie pod uwagę. Zwłaszcza po zdarzeniach w Paryżu i innych.