Zbuduj dom, posadź drzewo i... pobierz komórki macierzyste. Tak się leczy w XXI wieku

fot. Chaikom/ Shutterstock.com
Wakcyny i tabletki to medycyna ubiegłego stulecia. W XXI ludzki organizm leczy się sam. Jest to możliwe dzięki komórkom macierzystym, które nie przez przypadek nazywane są „kluczem do długowieczności”. Są skuteczne w leczeniu nowotworów, cukrzycy, choroby Alzheimera, choroby serca, wątroby i kilkudziesięciu innych rodzajów schorzeń.


Co to takiego? Komórki macierzyste to nic innego jak pierwotne, niedojrzałe komórki organizmu ludzkiego, które dają początek kolejnym pokoleniom komórek. Wyróżnia je to, że mają zdolność do samoodnowy, dzielenia się i różnicowania się. Dlatego esencją działania preparatów na bazie komórek macierzystych jest sprawienie, by organizm odnawiał się samoistnie, a nie za pomocą sztucznych substancji.

Udowodniły to liczne badania. W ostatnich dwóch latach naukowcy dowiedli, iż komórki macierzyste krwi pępowinowej mogą przekształcać się w komórki innych typów, np. mięśniowe lub nerwowe, co niesie z sobą szereg nowych możliwości! Jedne z takich badań przeprowadzili specjaliści z wydziału nauk medycznych Olsztyńskiego Uniwersytetu. Badacze stwierdzili, że komórki macierzyste są skuteczne w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego (SLA). Z badań olsztyńskich naukowców wynika, że dzięki tym komórkom postępowanie tej choroby zostało znacznie spowolnione u 7 z 11 pacjentów.

Skąd pozyskać komórki macierzyste? Obecnie są pobierane ze szpiku kostnego czy krwi obwodowej. Największą skuteczność jednak mają te pozyskane z krwi pępowinowej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodziców zastanawia się nad pobraniem krwi pępowinowej podczas porodu. I słusznie, ponieważ komórki macierzyste są ważnym zasobem biologicznym.


Według statystyk tylko do 2011 roku wykonano ponad 25 tysięcy przeszczepień krwi pępowinowej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych w celu ratowania zdrowia i życia. W wielu przypadkach krew pępowinowa została wykorzystana u rodzeństwa dziecka, od którego została pobrana.

Spodziewasz się dziecka i rozważasz pobranie komórek macierzystych? A może uparcie liczysz, że „Wam się nie przydadzą”? Być może właśnie teraz masz jedyną i niepowtarzalną okazję, by zabezpieczyć swoich najbliższych na przyszłość. Komórki te można pobrać tylko raz, podczas porodu, a wykorzystać nawet po kilkudziesięciu latach przechowywania! Nadal nie jesteś przekonana?

Przedstawiamy więc 8 faktów, które powinnaś znać:

1. Komórki macierzyste obecne są w naszym organizmie przez cały czas
W każdym żywym organizmie przez całe życie powstają nowe komórki, które następnie dojrzewają, różnicują się w komórki bardziej wyspecjalizowane, a na koniec po ściśle określonym czasie, zapisanym w ich materiale genetycznym, obumierają.

2. Komórki macierzyste można pobrać także podczas porodu
Krew pępowinowa stanowi bogate, a przede wszystkim unikalne źródło krwiotwórczych komórek macierzystych, które podobnie jak komórki szpiku mogą być przeszczepiane w celu odbudowania układu krwiotwórczego oraz odpornościowego i wykazują przy tym większą skuteczność niż komórki macierzyste pozyskane od dawców dorosłych.

3. Komórki macierzyste leczą! I to od ponad 25 lat
Potwierdzeniem są miliony osób na całym świecie, które poddano tej metodzie leczenia.

4. Polska przoduje w leczeniu komórkami macierzystymi chorób neurologicznych
Nasi specjaliści z Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy i Poznania mają na swoim koncie wiele udanych przeszczepów, które pomogły w leczeniu chorób neurologicznych.

5. W Polsce działa jeden z największych banków komórek macierzystych w Europie
Ponad 70% wszystkich rodziców w kraju, którzy zdecydowali się na bankowanie krwi pępowinowej, wybrało Polski Bank Komórek Macierzystych. Placówkę tę wyróżniają profesjonaliści, najnowszy sprzęt, a także unikalne doświadczenia w przeszczepieniach.

6. W badaniach nad komórkami macierzystymi również przoduje Polak – prof. Mariusz Ratajczak
Jako pierwszy Polak w historii otrzymał prestiżową Nagrodę im. Karla Landsteinera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie transfuzjologii i hematologii. Został także wyróżniony za badania nad mobilizacją komórek macierzystych układu krwiotwórczego oraz za odkrycie komórek o cechach embrionalnych komórek macierzystych.

7. Jeśli chcesz mieć komórki macierzyste, „na wszelki wypadek”, oprócz wybudowania domu, zasadzenia drzewa i spłodzenia syna, zabezpiecz jego komórki macierzyste podczas porodu
I życzymy wam z całego serca, abyście nigdy nie musieli z nich skorzystać!

8. Zabezpieczenie krwi pępowinowej podczas porodu to koszt 500 zł rocznie. Mniej niż ubezpieczenie auta
Sami odpowiedzcie sobie na pytanie – to dużo czy mało? Tylko czy zdrowie i życie naszych najbliższych można rozpatrywać w tych kategoriach?

Artykuł powstał we współpracy z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona