Pierwsza szczepionka przeciwko dendze. Na razie zarejestrowana w Meksyku

Komary roznoszą gorączkę denga.
Komary roznoszą gorączkę denga. Jacek Kosieradzki / Agencja Gazeta
W Meksyku dopuszczono do obrotu pierwszą zarejestrowaną na świecie szczepionkę przeciwko gorączce denga – preparat Dengvaxia.


Jak informuje producent szczepionki firma Sanofi Pasteur, odpowiedzialna w Grupie Sanofi za szczepionki, denga została tym samym zakwalifikowana do kategorii chorób, którym można skutecznie zapobiegać za pomocą szczepień.

Badania na szeroką skalę
Federalna Komisja ds. Ochrony przed Zagrożeniami Sanitarnymi (COFEPRIS) zatwierdziła preparat Dengvaxia, tj. czterowalentną szczepionkę przeciwko gorączce denga, zapewniającą ochronę przeciwko wszystkim czterem serotypom wirusa, przeznaczoną do stosowania u osób w przedziale wiekowym od 9 do 45 lat, zamieszkujących regiony endemicznego występowania choroby.


Sanofi informuje, wydane przez COFEPRIS pozwolenie na dopuszczenie do obrotu preparatu Dengvaxia zostało oparte na wynikach przeprowadzonego na szeroką skalę programu badań klinicznych, w którym wzięło udział ponad 40 000 osób z 15 krajów, zróżnicowanych pod względem wieku, pochodzenia geograficznego, uwarunkowań epidemiologicznych oraz zaplecza społeczno-ekonomicznego. Badania kliniczne wszystkich trzech faz, w ramach prac nad szczepionką, prowadzono między innymi w regionach endemicznego występowania gorączki denga w Meksyku. 


Denga stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla zdrowia zarówno w Meksyku, jak i w wielu innych krajach położonych w tropikalnych i subtropikalnych rejonach Ameryki Łacińskiej i Azji.

Obecnie trwają procedury rejestracyjne preparatu Dengvaxia w innych krajach endemicznych. W zakładach produkcyjnych we Francji uruchomiono już proces produkcji i wytworzono pierwsze dawki szczepionki. Firma Sanofi Pasteur potwierdziła, że preparat Dengvaxia w pierwszej kolejności trafi do sprzedaży w krajach, w których gorączka denga stanowi istotne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia publicznego. 
Będzie mniej chorych
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała do opracowania szczepionki przeciw gorączce denga, która stałaby się kluczowym elementem zintegrowanych programów profilaktyki, zmierzających do znaczącego zmniejszenia zachorowalności w skali światowej. WHO zaapelowała do krajów endemicznych o podjęcie działań zmniejszających śmiertelność z powodu gorączki denga o 50 proc. oraz zachorowalnośći o 25 proc. przed rokiem 2020.


Szacuje się, że uzyskanie 20 proc. wskaźnika zaszczepienia populacji powyżej 9 roku życia w 10 krajach endemicznych biorących udział w III fazie badań klinicznych nad szczepionką Dengvaxia pozwoli w okresie pięciu lat potencjalnie ograniczyć poziom zachorowalności na gorączkę denga o 50 proc.

Tak istotna redukcja zachorowalności w ramach najbardziej narażonej populacji skutkować będzie zmniejszeniem w danym kraju puli osób zainfekowanych, co w konsekwencji ograniczy liczbę komarów zdolnych do przenoszenia choroby, potencjalnie prowadząc do spadku ryzyka zakażenia w całej populacji.

Wedle źródeł WHO, gorączka denga jest dziś najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą przenoszoną przez komary. W skali roku notuje się blisko 400 milionów zakażeń.

Czynniki takie jak urbanizacja, mobilność populacji oraz zmiany klimatyczne przyczyniają się do zwiększenia zasięgu występowania komarów przenoszących wirusy dengi, prowadząc do powstania optymalnych warunków dla geograficznej ekspansji tej choroby. W ciągu ostatnich 50 lat gorączka denga rozprzestrzeniła się z obszaru zaledwie kilku krajów na tereny zajmowane przez 128 państw zamieszkiwanych łącznie przez około 4 miliardy ludzi, zaś częstość występowania choroby wzrosła w tym samym okresie trzydziestokrotnie.

Bardzo silny ból stawów i kości
Gatunek komara odpowiedzialny za przenoszenie wirusów wywołujących gorączkę denga żeruje zwykle o świcie i o zmierzchu, a ponadto jest zdolny do rozrodu w niewielkich zbiornikach stojącej wody, co czyni go trudnym przeciwnikiem zarówno dla instytucji zdrowia publicznego, jak i dla społeczności zamieszkujących obszary endemiczne.

Denga to choroba, której przebieg wiąże się z odczuwaniem bardzo silnego bólu stawów i kości. W przypadku wybuchu epidemii może powodować całkowity paraliż lokalnej infrastruktury ochrony zdrowia. Szacuje się, że w skali globalnej pośrednie i bezpośrednie straty spowodowane gorączką denga sięgają 9 mld dolarów rocznie.

Mimo iż ryzyko zachorowania na gorączkę denga dotyczy wszystkich grup wiekowych i społecznych, w skali światowej największą liczbę przypadków notuje się wśród populacji szczególnie mobilnych i o rozwiniętych sieciach kontaktów społecznych, w tym wśród starszych dzieci, młodzieży i młodych dorosłych.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
HYDEPARK 0 0W Warszawie jestem czarna, w Kongo... biała. Ale ja myślę po polsku dosłownie i w przenośni
RECENZJA 0 0Netflix niech się schowa. 5 powodów, dlaczego "Zakochani po uszy" TVN7 są aż takim hitem
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!