W stolicy Dolnego Śląska powstało Medyczne Centrum Przetwarzania Danych (MCPD) – jedna z najnowocześniejszych serwerowni w Polsce i w Europie. Uruchomione zostało przez Data Techno Park. Jak uważa prezes tej firny, Marek Girek, Wrocław zyskał w ten sposób ośrodek, który będzie mógł dostarczyć placówkom medycznym z całego kraju infrastrukturę informatyczną potrzebną do wspomagania świadczenia usług z zakresu telemedycyny i medycyny spersonalizowanej.
Wrocław bazą informatyczną dla placówek medycznych w całej Polsce
Telemedycyna to usługi medyczne świadczone na odległość. Stosowanie jej w diagnozowaniu i monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów jest możliwe dzięki rozwojowi technologii pozwalających na gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie ogromnej ilości danych. Telemedycyna i medycyna spersonalizowana mogą rozwijać się w Polsce m.in. dzięki takim ośrodkom jak MCPD - uważa Marek Girek. Wrocław stał się tym samym potencjalnym zapleczem technologicznym dla placówek wdrażających innowacyjne rozwiązania, m.in. prowadzących elektroniczną dokumentację medyczną.
Korzyści z telemedycyny
Telemedycyna może być wsparciem dla procesu diagnostycznego. Dane na temat bieżącego funkcjonowania pacjenta w poddawanych postępowaniu diagnostycznemu aspektach mogą być rejestrowane, przesyłane i przechowywane niezależnie od tego, gdzie znajduje się pacjent i co robi. Pozwala to na odpowiednio szybkie podjęcie decyzji co do hospitalizacji pacjenta w nagłych przypadkach. Podczas telediagnozy lekarz otrzymuje bieżące, obiektywne dane na temat rzeczywistego stanu pacjenta, np. widzi pracę jego serca, i może zadecydować, czy w danym przypadku konieczne jest wysłanie do pacjenta karetki pogotowia, czy też wystarczy, że przyjmie on odpowiednią dawkę leku. Dane z monitoringu są mniej obciążone subiektywnymi czynnikami (takimi jak np. stres przeżywany przez pacjenta) niż dane z wywiadu,. W ten sposób z jednej strony szybciej można podjąć decyzję ratującą życie, a z drugiej zaoszczędzić na kosztach akcji ratunkowych, gdyż w wielu przypadkach hospitalizacja może nie być konieczna.
Telemedycyna na poziomie komórkowym przyszłością medycyny
Obecnie przy pomocy aparatury medycznej możliwe jest monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, a dzięki serwerom o bardzo dużej mocy przechowywanie i przetwarzanie tych informacji. Już dzisiaj wystawiane są pierwsze e-recepty, co znacznie upraszcza leczenie. Praca nad rozwojem technologii z pogranicza medycyny i informatyki zdaniem Marka Girka może w przyszłości pozwolić na monitorowanie funkcji komórek organizmu. Choć na razie brzmi to jak motyw z filmu science-fiction, już teraz jesteśmy świadkami powstawania takich ośrodków jak wrocławskie
Medyczne Centrum Przetwarzania Danych oraz dynamicznego rozwoju współpracujących z uczelniami startupów, projektujących i wdrażających innowacyjne rozwiązania informatyczne w medycynie. Niewykluczone więc, że zapowiadane przez Girka rozwiązania zaczną być stosowane wcześniej niż się spodziewamy.