Biedroń realizuje kolejną obietnicę wyborczą i znowu wyznacza standardy. W Słupsku zbudują cmentarz dla zwierząt

Robert Biedroń robi kolejny ukłon w kierunku miłośników zwierząt ze Słupska.
Robert Biedroń robi kolejny ukłon w kierunku miłośników zwierząt ze Słupska. Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Prezydent Słupska Robert Biedroń wyznacza kolejne nowe standardy dla polskich miast. Po udanej walce z wykorzystującymi zwierzęta cyrkowcami, lewicowy polityk bierze się za stworzenie nowoczesnych warunków do pochówku psów, kotów i innych zwierząt należących do mieszkańców. Dla Biedronia budowa takiego cmentarza jest punkt honoru, bo obiecał to w kampanii wyborczej.

Dzięki Robertowi Biedroniowi nowe miejsce spoczynku dla słupskich pupilów ma pozwalać nie tylko na zgodne z prawem pochowanie zwierzęcia, ale i zorganizowanie odpowiedniej ceremonii pożegnalnej i pielęgnowanie pamięci o nim przez wiele lat. – Miejsce do grzebania prochów zwierząt ma powstać w Bierkowie pod Słupskiem – poinformowała Karolina Chalecka ze słupskiego magistratu.

Tego typu miejsca w Polsce wciąż są rzadkością. Cmentarze dla zwierząt funkcjonują jedynie pod Warszawą i w kilku innych większych miastach. Na Pomorzu wkrótce mogą być jednak aż dwa miejsca pochówków dla psów i kotów, bo podobną inwestycję wiosną zakończyć ma Gdańsk.

Na tym przykładzie kolejne miasta chcące stworzyć nekropolie dla zwierząt powinny jednak uzbroić się przede wszystkim w sporo cierpliwości. Okazuje się bowiem, że to inwestycje tak nietypowe dla polskiej biurokracji, iż na załatwienie wszystkich niezbędnych formalności i odpowiednie przygotowanie terenu zwierzęcego cmentarza potrzebne jest kilka lat. We wspomnianym Gdańsku zajęło to aż 3 lata.


– Żeby otworzyć cmentarz dla zwierząt nie jest wymagane pozwolenie. Trzeba mieć swój teren, który musi być odpowiedni, spełniać wymagania pewnych norm, które określa Sanepid, weterynaria i lokalny samorząd, na którego terenie cmentarz ma powstać. Jeżeli te wszystkie normy i warunki zostaną spełnione, to wtedy można się ubiegać o pozwolenie burmistrza, albo wójta danej miejscowości na prowadzenie tego typu działalności – mówił w rozmowie z naTemat Emil Wojda, założyciel cmentarza "Psi Los" w Koniku Nowym pod Warszawą.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

źródło: "Fakt"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...