Policzono, ile dokładnie będą kosztowały Światowe Dni Młodzieży. Koszty są gigantyczne

Światowe Dni Młodzieży będą nas kosztować co najmniej pół miliarda złotych.
Światowe Dni Młodzieży będą nas kosztować co najmniej pół miliarda złotych. Fot. Jakub Orzechowski / AG
Światowe Dni Młodzieży zostaną zorganizowane głównie za publiczne pieniądze, czyli zapłacimy za nie wszyscy. I to sporo. Jak wyliczył portal OKO.press już teraz koszty to niemal pół miliarda złotych.

Rząd szczodrze dofinansowuje organizację Światowych Dni Młodzieży, choć to impreza kościelna. Tymczasem prawo zakazuje bezpośredniego dotowania z budżetu imprez religijnych. Jednak rząd i Kościół przekonują, że z naszych podatków finansowane są tylko normalne obowiązki państwa, takie jak zapewnienie bezpieczeństwa, transport publiczny czy służba zdrowia – piszą dziennikarze OKO.press. To nowy portal stworzony przez dziennikarzy kilku mediów, wsparty przez "Gazetę Wyborczą" i "Politykę".

Koszty organizacji ŚDM już dobiły do kwoty 446 mln złotych i to nie jest ostatnie słowo. Wiele instytucji i państwowych spółek tłumaczy, że pełen bilans będzie mogło podać dopiero kilka miesięcy po zakończeniu imprezy. Ale już teraz wiadomo, że z budżetu państwa wydamy co najmniej 148 mln zł – taka kwota została już zatwierdzona. Do tego do kieszeni sięgnie PKP (51 mln zł) i TVP (31 mln zł).

Ponad 103 miliony złotych wydadzą też samorządy, najwięcej Kraków (61 mln zł). Duża część z nich prosi o pomoc budżet państwa. I ociera się o rozdwojenie jaźni, bo zapewnia o niskich kosztach organizacji imprezy, jednocześnie prosząc o ogromne dotacje. Wspomniany już Kraków prosi o 100 milionów. Częstochowa, która zapewnia, że organizacja wizyty papieża zamknie się w kilkuset tysiącach złotych, prosi o 11,8 mln zł wsparcia.


W naTemat pisaliśmy, że Ministerstwo Obrony Narodowej będzie się mocno promowało podczas Światowych Dni Młodzieży. Pokaże pielgrzymom m.in. rekonstrukcję bitwy pod Wiedniem. – W czasie Światowych Dni Młodzieży oczekiwałbym bardziej ducha ekumenizmu – mówi psycholog społeczny.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Napisz do autora: kamil.sikora@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...