Taka orteza niedługo będzie jak skarb. Rząd PiS może wykończyć małe sklepy medyczne

Wyroby medyczne muszą dokładnie odpowiadać na potrzeby chorego, dlatego dobierane są często indywidualnie.
Wyroby medyczne muszą dokładnie odpowiadać na potrzeby chorego, dlatego dobierane są często indywidualnie. Prawo autorskie: rioblanco / 123RF Zdjęcie Seryjne
Resort zdrowia planuje zastosować podobne zasady refundacji wyrobów medycznych do tych, jakim podlegają leki. Specjaliści ostrzegają, że nie tylko nie spowoduje to oszczędności po stronie płatnika, ale też doprowadzi do zamykania sklepów medycznych, co znowu utrudni chorym dostęp do takich wyrobów jak ortezy, sprzęt rehabilitacyjny czy chociażby pieluchomajtki.


Leki są inne
W tej sprawie list do wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy wystosowała Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED. Izba wskazuje, że wyroby medyczne nie mogą być tak samo traktowane jak leki, ponieważ często muszą być dostosowane do konkretnego pacjenta i jego potrzeb, dlatego trudno tu mówić o jednej cenie dla danego wyrobu. Leki natomiast od czasu ich rejestracji do momentu, kiedy trafią do pacjenta, zawsze mają tą samą formę, skład itd.. Natomiast resort zdrowia chce, by wzorem leków wyroby medyczne podlegały refundacji po negocjacjach cenowych z producentem.


Zdaniem Izby negocjacje resortu zdrowia np. z producentami pieluchomajtek (które kosztują 1,5 zł) nie przyniosą oszczędności dla budżetu. Natomiast wprowadzenie sztywnych lub maksymalnych marż na poziomie 10-20 proc. spowoduje, że padnie wiele sklepów zaopatrzenia medycznego prowadzonych przez małych i średnich przedsiębiorców. Z tego powodu prace może stracić nawet 15 tys. osób. Straci też chory, który nie będzie mógł kupić potrzebnych mu wyrobów medycznych.


Marże rozłożą sklepy
Izba w liście do resortu zwraca uwagę na niekorzystne wprowadzenie zmiany sposobu naliczania marży na wyroby medyczne wydawane na zlecenie, szczególnie chodzi tu o pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, podkłady.

Teraz wyroby te podzielone są na grupy limitowe z określoną dopłatą państwa. Chory dopłaca różnicę pomiędzy limitem a ceną wyrobu. Może sam zdecydować, czy kupi tańszy czy droższy produkt. Wybierze droższy, to więcej dopłaci. Taki limit w przypadku pieluchomajtek wynosi 1,5 zł, a ceny kształtują się na poziomie 2 - 2,5 zł za sztukę.


Co do pieluchomajtek, to zdaniem POLMED-u produkt niskomarżowy, ale sprzedawany masowo, pozwala utrzymać sklepy medyczne. Choć trzeba pamiętać, że sprzedaż tego wyrobu ma też swoje wymogi, bo jest to produkt o dosyć dużych gabarytach i wymaga chociażby posiadania odpowiedniej powierzchni magazynowej, co oczywiście kosztuje. Koszty transportu i magazynowania takich pieluchomajtek są wyższe niż leków.

Generalnie upadek mniejszych sklepów medycznych doprowadzi do sytuacji, w której niesprawny chory z mniejszego miasta będzie musiał podróżować wiele kilometrów, żeby kupić to, co jest mu potrzebne do funkcjonowania.

Oszczędzajmy z głową
Jeśli już mówimy o oszczędzaniu dotyczącym wyrobów medycznych, to tak jak już pisaliśmy, warto oszczędzać mądrze. Stosowanie np. nieodpowiednich pieluchomajtek w szpitalach skutkuje odleżynami, których leczenie kosztuje nas bardzo dużo. Specjaliści mówią, że leczenie tych poważnych odleżyn u jednej osoby jest warte nawet tyle co samochód. Nie mówiąc już o tym, że taka przypadłość może doprowadzić do dużych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci z powodu sepsy.

Wyroby medyczne to nie tylko osławione już pieluchomajtki, to też np. worki stomijne, kołnierze ortopedyczne, ortezy, wózki inwalidzkie i wiele innych. Od nich zależy często, czy chory może być samodzielny, wrócić do pracy. Niesamodzielność to ogromny koszt dla całego systemu ochrony zdrowia.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
0 0Komendant policji stracił stanowisko. Powód? Rozsyłał memy wyśmiewające PiS
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy