Przestań pracować na zawał serca swojego dziecka. Zrozum, że "kanapa" i śmieciowe jedzenie naprawdę zabijają

Otyłość to nie tylko defekt kosmetyczny, przez nią cierpimy na choroby sercowo-naczyniowe, które rocznie zabijają ok. 175 tys. Polaków.
Otyłość to nie tylko defekt kosmetyczny, przez nią cierpimy na choroby sercowo-naczyniowe, które rocznie zabijają ok. 175 tys. Polaków. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta
Wygodna kanapa, dobre słodkie i tłuste jedzenie, świetny samochód, wielki telewizor i miejsce parkingowe prawie pod drzwiami domu. Czego chcieć więcej. Można zrelaksować się po pracy, odpocząć, napić się dobrego wina. W tym czasie dzieci zajęte najnowszą wersją modnej gry komputerowej nie przeszkadzają i nie burzą naszego spokoju. Szkoda tylko, że słono za to zapłacimy.


A właściwie już zaczynamy płacić. Jeszcze dekadę temu zawał serca u dwudziestoparolatka był czymś tak niespotykanym, że kardiolodzy szeroko otwierali oczy ze zdziwienia. Dzisiaj już przestało ich to dziwić. Mówią, że jeśli się nie opamiętamy za 30 lat będziemy padać jak muchy z powodu chorób sercowo-naczyniowych, które już dziś są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Dopiero na drugim miejscu są nowotwory.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego każdego roku z przyczyn kardiologicznych umiera około 175 tysięcy osób, co stanowi blisko 46 proc. wszystkich zgonów. Wśród osób po 65. roku życia choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią ponad 53 proc.wszystkich zgonów.

Najgorzej jest z dziećmi
Wszystkiemu winne nadwaga, otyłość, brak ruchu, złe odżywianie, a także upodobanie do papierosów i alkoholu. O ile jednak palimy coraz mniej, o tyle tyjemy w zastraszającym tempie. Najgorzej jest z dziećmi.

Z raportu WHO wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą, a polskie 11-latki są w czołówce najbardziej otyłych nastolatków na świecie. Wspomniany raport WHO z badań HBSC (Health Behaviour School-aged Children) wskazuje, że aż 18,3 proc. spośród polskich 11- i 12-latków ma nadwagę, a 3,4 proc. jest otyłych. Warto również podkreślić, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a młodzi bez aktywności fizycznej są 5 do 6 razy bardziej narażeni na choroby serca, nawet przed ukończeniem 20. roku życia.


Kto jest za to odpowiedzialny? My, dorośli. To od nas zależy jak dziecko się odżywia i jaką ma aktywność fizyczną. Nie chodzi tu tylko o kupowanie zdrowej żywności i zapisywanie dziecka na zajęcia sportowe, choć to oczywiście też jest jak najbardziej pożądane. Ważniejsze jest to, jak sami się odżywiamy i jakie dajemy dziecku wzorce odnośnie aktywności fizycznej. Rodzice jedzący zdrowo i aktywni fizycznie pracują na zdrowie swoich dzieci, nie ma nic bardziej wychowawczego niż rodzicielski przykład.

A trzeba pamiętać, że 80 proc. dzieci z otyłością pozostaje otyłymi w życiu dorosłym. Ma to szczególne znaczenie, gdyż otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, a ponadto zwiększa prawdopodobieństwo występowania cukrzycy, miażdżycy i chorób układu ruchu.

Trzeba działać
Szacuje się, że przy obecnych trendach zachorowań i tempie starzenia się społeczeństwa, śmiertelność spowodowana chorobami układu krążenia już w 2020 roku przekroczy 200 tysięcy osób rocznie.
Prof. dr hab. med. Piotr Hoffman
Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Kolejno publikowane raporty i analizy wyraźnie wskazują, że choroby układu krążenia stanowią jeden z najważniejszych problemów zdrowia publicznego w Polsce, dlatego należy niezwłocznie podjąć zdecydowane kroki w celu zahamowania tempa rozpowszechniania się chorób układu sercowo-naczyniowego. Prognozy demograficzne wysuwają na pierwszy plan kwestię zmiany struktury wieku społeczeństwa, ale równie ważne z punktu widzenia czynników ryzyka chorób układu krążenia są złe nawyki żywieniowe i brak ruchu. To dotyczy niestety wszystkich pokoleń Polaków, dlatego tak istotne jest aby poprzez interakcję międzypokoleniową edukować równocześnie dzieci, młodzież i dorosłych.

Zdaniem prof. Hoffmana, edukacja prozdrowotna jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej kardiologii w Polsce.

– Wdrożenie właściwie zbilansowanej diety oraz systematycznie prowadzonej aktywności fizycznej to początek serii zmian w stylu życia, które mają szansę wpłynąć na zahamowanie epidemii chorób układu sercowo-naczyniowego, grożącej polskiemu społeczeństwu, ale przede wszystkim przyczynią się do utrzymania Polaków w dobrej kondycji i zdrowiu na wiele lat – podkreśla prof. Hoffman.

Kardiolodzy nie pozostawiają spraw „swojemu biegowi” i zainaugurowali ogólnopolską kampanię „Zdrowe Dzieci, Zdrowa Młodzież, Zdrowi Dorośli” na rzecz podnoszenia świadomości społecznej w zakresie czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i zagrożeń z nimi związanych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kampania jest zaproszeniem dla społeczeństwa do podejmowania systematycznie aktywności fizycznej, wypracowania prawidłowych nawyków żywieniowych oraz eliminacji szkodliwych zachowań, które w przyszłości pozwolą uniknąć chorób układu krążenia i ich poważnych konsekwencji.

Apelują o działanie na rzecz zdrowego serca
Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zwracają uwagę na znaczenie interakcji międzypokoleniowej w budowaniu i utrwalaniu zdrowego stylu życia, tj. podnoszeniu świadomości dorosłych Polaków na temat wpływu zachowań prozdrowotnych na edukację młodego pokolenia, ale również promowaniu postaw nakierowanych na umocnienie i polepszenie jakości zdrowia, gdzie wzór do naśladowania mogą stanowić dobrze wyedukowana młodzież i dzieci.

Ważnym elementem kampanii „Zdrowe Dzieci, Zdrowa Młodzież, Zdrowi Dorośli” jest Apel Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, sygnowany przez prof. dr. hab. med. Piotra Hoffmana, Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. dr. hab. med. Wojciecha Drygasa, Przewodniczącego Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. dr. hab. med. Piotra Jankowskiego, Przewodniczącego Komisji Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz dr. hab. med. Tomasza Zdrojewskiego, Przewodniczącego Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

– Apel jest inicjatywą wzywającą wszystkich obywateli do aktywnego włączenia się w działania na rzecz profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego oraz powszechnej edukacji na temat zagrożeń tymi chorobami. Dokument stawia diagnozę czynników ryzyka chorób układu krążenia oraz prognozę skali konsekwencji, jakie mogą wystąpić jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania zapobiegawcze. Każdy głos jest ważny dla podkreślenia roli skutecznej edukacji w zakresie propagowania zdrowia i możliwości zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego, tak aby w przyszłości zredukować liczbę zawałów serca i udarów mózgu, dlatego zapraszam do wyrażenia poparcia wszystkich, którym zależy na zdrowiu kolejnych pokoleń Polaków, na czele z przedstawicielami władzy centralnej i samorządowej – podkreśla prof. dr hab. med. Piotr Hoffman.

Po zakończeniu kampanii „Zdrowe Dzieci, Zdrowa Młodzież, Zdrowi Dorośli” apel ze wszystkimi podpisami zostanie przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oficjalnie przekazany do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Specjalna księga zawierająca apel Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego udostępniona będzie zainteresowanym, wraz z możliwością złożenia podpisów, we wszystkich miastach odwiedzanych w tym roku przez Mobilną Kardiologiczną Poradnię Servier, która już po raz czternasty, tym razem w ramach kampanii „Zdrowe Dzieci, Zdrowa Młodzież, Zdrowi Dorośli”, wyrusza w trasę po Polsce.

W tym roku w Mobilnej Kardiologicznej Poradni Servier mieszkańcy 11 polskich miast będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych (ciśnienie tętnicze, stężenie glukozy, stężenie cholesterolu całkowitego, wskaźnik kostka-ramię (ABI), wskaźnik BMI) oraz konsultacji lekarskich w zakresie chorób układu krążenia. Badaniom towarzyszyć będzie przestrzeń edukacji, sportu i zabawy (Edukacyjny Namiot Servier), gdzie można będzie pozyskać informacje z zakresu czynników ryzyka i profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, sprawdzić swoją wiedzę na ten temat oraz umiejętności sportowe.

Wokalistka nawołuje do porzucenia złych nawyków
Ambasadorką kampanii „Zdrowe Dzieci, Zdrowa Młodzież, Zdrowi Dorośli” jest Magda Steczkowska - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, a prywatnie żona i matka trzech córek, która promuje ideę budowania świadomości społecznej na temat wartości zdrowia i jego profilaktyki.
Magda Steczkowska
Wokalistka, ambasadorka kampanii „Zdrowe Dzieci, Zdrowa Młodzież, Zdrowi Dorośli”

Jestem wierna zasadzie odpowiedzialności za siebie nawzajem. W taki sposób postrzegam również cele postawione w kampanii edukacyjnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, której jestem Ambasadorką. Jako rodzic mam największy wpływ na kształtowanie postaw życiowych swoich córek, dlatego przywiązujemy wraz z mężem dużą uwagę do utrwalania w naszej rodzinie zdrowego stylu życia. Wiem, że dbając dziś o zdrowie dzieci, troszczymy się o ich przyszłość .

Ambasadorka nie poprzestaje na apelach. Nagrała na potrzeby kampanii piosenkę „Niech Cię polubi Twoje serce”. Autorem tekstu jest, współpracujący z gronem najwybitniejszych polskich artystów, Marek Dutkiewicz, zaś od strony muzycznej nad produkcją utworu czuwał kompozytor i producent muzyczny Filip Siejka. Hymn wraz z teledyskiem będzie prezentowany we wszystkich miastach odwiedzanych przez Mobilną Kardiologiczną Poradnię Servier oraz na stronie internetowej akcji „Servier dla Serca”, jak również na dedykowanych profilach portalu społecznościowego Facebook.

Jakby zniknęło miasto z mapy z Polski

I pomyśleć, że trzeba tyle wysiłku, żebyśmy w końcu zrozumieli, że dbając o zdrowie swoich dzieci, chronimy je przed przedwczesną śmiercią. Dbając o siebie dbamy z kolei, żeby nasze dzieci nie były sierotami. Co roku w Polsce przez choroby sercowo-naczyniowe umiera prawie ponad 170 tys. ludzi, to tak jakby przestał istnieć Olsztyn lub Zabrze. A wystarczy tylko trochę zadbać o swoje serce.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
MamaDu 0 0Szkolne konkursy plastyczne to farsa. Psycholożka opisała jeden z nich i się zaczęło...
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0"Niewykluczone, że będzie to Senat trudny". Tak Duda otworzył posiedzenie izby wyższej
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem