Za ten produkt też więcej zapłacimy? Rząd szykuje się do jego opodatkowania

W resorcie kierowanym przez Mateusza Morawieckiego utworzono zespół, który ma doprowadzić do objęcia elektronicznych papierosów akcyzą
W resorcie kierowanym przez Mateusza Morawieckiego utworzono zespół, który ma doprowadzić do objęcia elektronicznych papierosów akcyzą Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta
Restrykcyjny dostęp i wysokie kary, a teraz jeszcze wzrost cen. To było do przewidzenia, bo gdy państwo bierze się do walki z jakimś zjawiskiem, wcześniej czy później wytacza najcięższe działa w postaci opodatkowania znajdujących się na celowniku wyrobów czy usług.


Komu prawdopodobnie przyjdzie więcej zapłacić? Tym razem po kieszeni dostaną amatorzy elektronicznych papierosów. W Ministerstwie Finansów powołano bowiem specjalny zespół. Jego misja? Przygotować przepisy, które obejmą e-papierosy akcyzą.

Nałożenie podatku na „papierosy XXI wieku” ma zwieńczyć wysiłki rządzących (gwoli sprawiedliwości, kierujących się przy tym zaleceniami Brukseli) w zniechęcaniu Polaków do palenia nowoczesnych wyrobów tytoniowych.

Opodatkowanie e-papierosów przybliża do celu, jakim jest zrównanie ich ze zwykłymi papierosami. Już dziś osoby puszczające e-dymki tak jak tradycyjni palacze nie mogą palić w miejscach publicznych czy kupować swoich „przysmaków” w sklepach online.
Jak zmiana prawa przełoży się na codzienną rzeczywistość? Ci, którzy przepadają za wapowaniem, będą musieli się liczyć z większymi wydatkami podczas zakupów. Sprzedawcy i producenci snują zaś wizje, że wprowadzenie akcyzy doprowadzi do załamania sprzedaży i jeszcze bardziej rozzuchwali szarą strefę.

Na chwilę obecną nie można prognozować wysokości akcyzy od elektronicznych papierosów. Branża zajmująca się sprzedażą tego rodzaju urządzeń liczy, że podatek będzie stopniowo rósł. Jako docelową stawkę proponuje 3-4 proc.

W Polsce z e-papierosów korzysta ok. 2 mln osób przekonanych o ich mniejszej szkodliwości dla zdrowia od tradycyjnych rozwiązań. Wartość krajowego rynku tych wyrobów szacuje się na 500 mln zł rocznie, co plasuje nasz kraj w czołówce świata.

Projekt przepisów mających objąć akcyzą e-papierosy przygotowuje „zespół do spraw wypracowania systemowych rozwiązań w zakresie opodatkowania akcyzą e-papierosów i wyrobów nowatorskich” działający w ramach Ministerstwa Finansów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Nasz prezydent, Wasz premier". Tak opozycja może pokonać Dudę w wyborach prezydenckich
WYWIAD 0 0"Jeszcze trochę i nazwą nas kułakami". Ten przedsiębiorca jako jedyny pokonał PiS na wschodzie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Mój ojciec głosujący na lewicę pobił moją matkę". Biedroń pokazał, jak się rozsiewa kłamstwo
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Możecie ich nie znać, ale zaraz o nich usłyszycie. 10 gwiazd nowego Sejmu, które mogą namieszać
FELIETON 0 0"W trzy miesiące zarobisz tyle, ile przez całą kadencję". Oto metody, którymi PiS może wyrwać Senat
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Krystyna Janda znów to zrobiła. Jeden obraźliwy wpis skasowała, drugi pozostał

POZNAJ DADHERO.PL

DADHERO.PL 0 0Nie wiesz, co to emocje, jeśli nie byłeś przy porodzie. Spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej
0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców
0 0Byliśmy w nowym bastionie "dobrej zmiany" i wiemy, skąd prawie 90 proc. poparcia dla PiS