Ministerstwu Zdrowia nie podoba się, że leczymy się sami. Ograniczą dostęp do leków bez recepty

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć dostęp do leków bez recepty.
Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć dostęp do leków bez recepty. Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Spontaniczna wizyta w aptece, kiedy złapie nas katar może niedługo przejść do historii. Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć swobodny dostęp do niektórych leków dostępnych bez recepty.


Katar, ból głowy, przeziębienie... Z takimi objawami zamiast do lekarza, najczęściej idziemy bezpośrednio do apteki. Ministerstwo Zdrowia uważa jednak, że nie powinniśmy leczyć się samodzielnie i szykuje zmiany w dostępie do leków bez recepty.

Mówi się o ograniczeniu dostępu do środków, które zawierają pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan. Powód? Te środki, zdaniem resortu Konstantego Radziwiłła, uzależniają tak samo jak narkotyki. Ich nadmiar powoduje też wrzody żołądka.

Nie oznacza to jednak wprowadzenia recept na wszystkie farmaceutyki. Zamiast tego ministerstwo planuje obarczenie ich limitami, zgodnie z którymi bez zgody lekarza będzie można kupić wyłącznie określoną liczbę pastylek.

„Proponowana zmiana nie przysporzy żadnych problemów pacjentom, którzy zaopatrują się w te leki, aby leczyć infekcje górnych dróg oddechowych" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

źródło: Nowa.tv
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...