"Kobiety częściej osiągają przyjemność przez masturbację oraz stosowanie wibratorów". Wyniki badań na temat seksualności

Polki są o wiele bardziej otwarte w wyrażaniu swojej seksualności niż 20 lat temu.
Polki są o wiele bardziej otwarte w wyrażaniu swojej seksualności niż 20 lat temu. Paweł Sowa / Agencja Gazeta
– Życie intymne to jedyna sfera, w której zawsze jesteśmy wolni. Obyczajowość kieruje się innymi zasadami. Politycy, nawet ci najbardziej purytańscy, nie są w stanie nad nią zapanować – mówił prof. Zbigniew Lew-Starowicz podczas konferencji prasowej w Warszawie.


Według prof. Lwa-Starowicza, żadna opcja polityczna nie jest w stanie narzucić Polakom modelu zachowań seksualnych, czy obyczajowości.

Nawet kościół nie dał rady
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz
Konsultant krajowy w dziedzinie seksuologii

Kościół katolicki istnieje od ponad 2 tys. lat i przez te 2 tys. lat nie udało mu się narzucić katolikom modelu zachowań seksualnych. Skoro nie udało się to tak potężnej instytucji, przez tak wiele lat, to możemy być spokojni, że nie uda się to też politykom – tłumaczył seksuolog.

Profesor przypomniał, że komuniści byli bardzo purytańscy, jednak im też nie udało się zawładnąć seksualnością Polaków.

Jego zdaniem, nie ma też większego znaczenia, kto i w jaki sposób będzie prowadził edukację młodzieży w zakresie wychowania seksualnego, czy przygotowania do życia w rodzinie. Młodzi ludzie mają dostęp do Internetu, za pomocą którego bez problemu znajdują potrzebne im informacje.

– Nie słuchają tego, co ich nie interesuje, wyłączają się – dodawał Lew-Starowicz.

Obyczajowość Polaków i Polek zmienia się na przestrzeni lat. Jednak większe zmiany dotyczą kobiet. Jak wynika z raportu „Seksualność Kobiet 2016” przedstawionego przez prof. Lwa-Starowicza, znaczące zmiany w życiu seksualnym, na przestrzeni ostatnich 20 lat, widoczne są wśród Polek. Pokazują większą otwartość w podejściu do aktywności seksualnej.

Biorą z seksu garściami
Pierwsze z przedstawianych badań seksualności Polaków zostało przeprowadzone przez prof. Zbigniewa Lwa- Starowicza w 1992 roku. Było to badanie ankietowe na reprezentatywnej próbie 1188 osób. Kolejne edycje badania odbyły się w 2005 i 2016 roku. Ostatnie, zostało przeprowadzone w ramach pracy doktorskiej Kamili Czajkowskiej, pod kierownictwem prof. Lwa-Starowicza. Badanie to zostało przeprowadzone na grupie 1054 osób w wieku od 18 do ponad 70 lat. Próba była reprezentatywna dla populacji społeczeństwa polskiego.


Wyniki tego ostatniego, z 2016 roku, wskazują na dużo większą otwartość kobiet w sferze seksualnej np. kobiety częściej niż w 1992 roku deklarują osiąganie przyjemności przez masturbację oraz stosowanie wibratorów. Wzrósł również odsetek kobiet, deklarujących posiadanie więcej niż jednego partnera seksualnego, w porównaniu z latami poprzednimi.

Polki rzadziej niż w 1992 roku deklarują, że ich partnerzy są tak samo zaangażowani uczuciowo w związkach. Jest to tylko jedna ze zmian, którą można zaobserwować na podstawie porównania wyników badań seksualności z 1992 r., 2005 r. oraz raportu z 2016 r.

Niektóre spośród najnowszych wyników są zaskakujące. Przykładowo, wbrew obiegowej opinii na temat życia seksualnego Polaków, pokazują, że na przestrzeni 20 lat zmniejszyła się liczba kontaktów seksualnych do 15. roku życia.

Ten pierwszy raz
Wyniki przeprowadzonego badania pokazały też, że osiągnięcie dojrzałości płciowej następuje wcześniej, a inicjacja seksualna później w porównaniu do edycji badań z ubiegłych lat. Dodatkowo analiza kontaktów seksualnych do 15. roku życia pokazała, że ich odsetek zmniejszył się w grupie kobiet o 30 proc. (w porównaniu do 1992 r.). Mimo wcześniejszego dojrzewania płciowego kobiety rzadziej podejmują współżycie przed piętnastym rokiem życia. Inicjacja jest późniejsza, bardziej świadoma.

– Skala przemocy, wymuszona inicjacja seksualna lub złe wspomnienia z inicjacji seksualnej to teraz margines – komentował prof. Lew-Starowicz.

Ostatnie badanie pokazało też wyraźnie, że większy odsetek kobiet w Polsce jest świadomych swoich oczekiwań i wymagań wobec seksu. W społeczeństwie jest też większa otwartość na sprawy seksu. Wzrasta odsetek relacji partnerskich. Mamy ok. jednej trzeciej domów, w których rządzi kobieta, jednej trzeciej, w których rządzi mężczyzna i tyle samo, w których panują relacje partnerskie.
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz
Konsultant krajowy w dziedzinie seksuologii

Polacy, a zwłaszcza Polki wykorzystały zmiany w obyczajowości, które zaszły w kraju po 1989 roku. Badania pokazały wyraźnie, że cechuje je teraz większa otwartość w wyrażaniu swojej seksualności. Towarzyszy jej też większa świadomość potrzeb i realistyczne spojrzenie na sferę relacji partnerskich.

Badanie przeprowadzone zostało na całej populacji, jednak wyniki wskazują na większe różnice w grupie kobiet – na przykład w 1992 roku tylko 27,90 proc. pań przyznawało się do masturbacji, natomiast w 2016 roku już 56,4 proc.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Seks
Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona