Polska firma biotechnologiczna pracuje nad lekiem przeciw ostrej białaczce szpikowej

Trwają badania kliniczne leku przeciwko ostrej białaczce szpikowej.
Trwają badania kliniczne leku przeciwko ostrej białaczce szpikowej. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Polska firma biotechnologiczna Selvita S.A. prowadzi w Stanach Zjednoczonych badania kliniczne leku przeciw ostrej białaczce szpikowej. Co ciekawe, badany lek powstał w polskich laboratoriach firmy.


Pierwszy raz taki mechanizm
W czasie wspomnianych testów pierwszy pacjent otrzymał związek SEL24 w ramach badania I/II fazy klinicznej, prowadzonego w ośrodku klinicznym w Stanach Zjednoczonych. SEL24 jest potencjalnym nowym lekiem przeciwnowotworowym, rozwiniętym przez spółkę Selvita, przeznaczonym do stosowania doustnie w opornej postaci ostrej białaczki szpikowej.

Jak podaje Selvita, związek SEL24 jest dualnym inhibitorem kinaz PIM oraz FLT3, odgrywających kluczową rolę w procesie powstawania nowotworu, jakim jest ostra białaczka szpikowa. SEL24 jest pierwszym na świecie potencjalnym lekiem wykorzystującym taki mechanizm działania.

Badanie ma odpowiedzieć na pytania dotyczące bezpieczeństwa stosowania SEL24, jak również pomóc pozyskać dane o biomarkerach, kluczowych dla skuteczności SEL24 w leczeniu ostrej białaczki szpikowej i innych nowotworów hematologicznych.
Dr Krzysztof Brzózka
Dyrektor naukowy i wiceprezes zarządu Selvita S.A.

Podanie SEL24 pacjentom stanowi precedens w historii naszej branży biotechnologicznej - prawdopodobnie jako pierwsza polska firma rozpoczęliśmy w Stanach Zjednoczonych badania kliniczne leku, który od zera powstał w krajowym laboratorium badawczym. Mamy nadzieję, że pójdzie za tym sukces również w wymiarze medycznym.

SEL24, jeśli pomyślnie przejdzie badania, będzie przeznaczony dla pacjentów z nawrotową lub oporną na leczenie postacią ostrej białaczki szpikowej. W leczeniu tego nowotworu głównym celem jest uzyskanie remisji lub znaczące wydłużenie życia chorego.


Częściej chorują mężczyźni
Białaczki są nowotworami układu krwiotwórczego. Ostra białaczka szpikowa jest nowotworem szpiku kostnego. W jej przebiegu zmiany nowotworowe dotyczą krwinek białych, leukocytów z linii granulocytarnej. Namnażają się one w niekontrolowany sposób i zajmują miejsce zdrowych komórek, co prowadzi do groźnych objawów chorobowych.

Ostra białaczka szpikowa najczęściej atakuje dorosłych. Zapadalność roczna wynosi około 3,7 na 100 000 osób i jest większa u mężczyzn niż u kobiet.

Niemal 80 proc. pacjentów dobrze odpowiada na wstępną chemioterapię, natomiast w późniejszym czasie u większości z nich rozpoznaje się wznowę lub oporną na leczenie formę AML. Rokowanie jest wówczas niekorzystne, średnio przeżywa jedynie 10 proc. chorych w tej grupie. Dlatego każde kolejne badania nad lekami dla tych chorych są bardzo dobrą wiadomością.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
0 0Komendant policji stracił stanowisko. Powód? Rozsyłał memy wyśmiewające PiS
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy