Protonoterapią w raka. Tak, ale w Polsce nie bardzo

Protonoterapia to jedno z nowoczesnych narzędzi do walki z nowotworem.
Protonoterapia to jedno z nowoczesnych narzędzi do walki z nowotworem. pixabay.com
Protonoterapia jest innowacyjną metodą leczenia onkologicznego, która może pomóc wielu chorym na raka. Niestety w Polsce nadal nie jest ona w pełni dostępna. Żeby z niej skorzystać chorzy muszą wyjeżdżać np. do Czech lub Niemiec. Tymczasem jest dużo bezpieczniejsza niż klasyczna radioterapia i sprawdza się w leczeniu dzieci chorych na nowotwory.


Potrzebna dla chorych dzieci
Protonoterapia jest wysoce zaawansowaną innowacyjną formą radioterapii, wykorzystującą leczenie protonami. To ogromna szansa na leczenie najmłodszych pacjentów, dotkniętych nowotworem, a także leczenia guzów podstawy czaszki, mózgowia oraz innych lokalizacji, w których guz nowotworowy jest położony bardzo blisko narządów krytycznych. Dotyczy to między innymi raka płuca, trzustki, przełyku, pęcherza moczowego, a także gruczołu krokowego.

O rozwój tej metody w Polsce stara się konsorcjum Projektu INPRONKO – wspólnego przedsięwzięcia pięciu województw Polski Zachodniej, którego koordynatorem jest Prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Niestety pacjenci muszą wyjeżdżać za granicę żeby otrzymać tak innowacyjne i skuteczne leczenie. W naszym kraju istnieje tylko jeden taki ośrodek, a potrzebujemy co najmniej dwóch albo trzech takich placówek.
Prof. Julian Malicki
Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii i koordynator Projektu INPRONKO

Od długiego czasu zabiegamy o to, by projekt miał zagwarantowane finansowanie. Z uwagi na jego charakter, który łączy rozwój medycyny i poprawę sytuacji pacjentów z jednoczesnym rozwojem polskiej nauki, innowacji oraz myśli technicznej, potrzebujemy współpracy na poziomie międzyresortowym. Pragnę powtórzyć apel do władz naszego kraju o to, by umożliwiono realizację projektu oraz zapewnienia pacjentom dostępności do tej innowacyjnej metody leczenia.

Inne korzyści płynące z protonoterapii to przede wszystkim bezpieczniejsze leczenie oraz zmniejszenie ryzyka powikłań popromiennych. Precyzja z jaką wiązka promieniowania dociera do guza nowotworowego, jest spowodowana właściwościami fizycznymi samych protonów oraz tym w jaki sposób dawki rozkładają się w tkankach.

Precyzyjne leczenie
Przewagą protonoterapii jest też to, że maksimum dawki terapeutycznej występuje na określonej głębokości, która jest zależna od energii wiązki, a nie na skórze pacjenta. Dzięki temu działa wewnątrz, nawet na głębokości 30 cm, jednocześnie unikając nadmiernego promieniowania na zdrowe tkanki. Terapia pozwala na lepszą kontrolę guza i mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań.


Jest to szczególnie istotne przy guzach międzyczaszkowych, które znajdują się głęboko i w przypadku leczenia dzieci, ponieważ młode organizmy są bardziej narażone na negatywne skutki promieniowania. O tym, że protonoterapia stanowi prawdziwą szansę w procesie walki z nowotworem, najlepiej wiedzą sami pacjenci.
Barbara Ulatowska
Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią

Doskonale znamy sytuację, która w momencie porównania Polski z innymi krajami Unii Europejskiej, pozostawia nasz kraj daleko w tyle. Protonoterapia to metoda, dzięki której uzyskujemy wysoką efektywność leczenia, bezpieczeństwo procesu zwalczania nowotworu, a co za tym idzie - szansę na szybszy powrót chorych do normalnego funkcjonowania oraz realizowania się na płaszczyźnie społeczno-zawodowej .

Podczas konferencji "Walczymy z rakiem. Protonoterapia inwestycją w zdrowie i naukę”, która odbyła się 24 października w Poznaniu, omówiono znaczenie protonoterapii w leczeniu onkologicznym, przedstawiono kluczowe wyzwania systemowe w tym zakresie, a także – wypracowana wspólne stanowisko popierające utworzenie drugiego w Polsce ośrodka radioterapii protonowej w Poznaniu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
RECENZJA 0 0Obejrzałem sequel "Lśnienia". To nie jest zwykły skok na kasę, ale i tak jest z nim problem
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Kto będzie uczył twoje dziecko? Tysiące wakatów, a to jeszcze nie koniec
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO

POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
POLECAMY 0 0Przez nową modę wstydzę się, że mam iPhone’a. Najgłupsza rzecz w smartfonach, jaką widziałem