Synonim piosenki świątecznej to "Last Christmas" zespołu Wham! Ona pierwsza wpada nam do głowy, kiedy myślimy co będzie grane u nas grudniu. Tymczasem polscy artyści wypuścili mnóstwo bożonarodzeniowych utworów, które biją na głowę amerykański przebój. Przede wszystkim dlatego, że są takie nasze, swojskie - taki dodatkowy gość przy wigilijnym stole.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.
Napisz do mnie:
bartosz.godzinski@natemat.pl
Niektórzy alergicznie reagują na rankingi, ale ludzie mają we krwi rywalizację - dotyczy to też świąt. Nie będziemy wybierać najlepiej oświetlonego domu, ale piosenki które towarzyszą nam przy pichceniu potraw, kupowaniu prezentów czy rodzinnych pogadankach. W poniższym zestawieniu podałem 5 najpopularniejszych utworów - brałem pod uwagę jedynie oryginalne kompozycje, które nie są kolędami lub coverami (odpada więc np. piosenka Ani Szarmach - "Coraz bliżej święta"). Zachęcam też do wzięcia udziału w sondzie na końcu artykułu.
1. Czerwone Gitary - "Dzień jeden w roku"
W Polsce to absolutny świąteczny przebój od 40 lat! W grudniu słyszymy go pewnie częściej niż "Last Christmas", ale nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo hejtowanie Czerwonych Gitar nie jest w modzie, a nawet nie wypada źle o nich mówić. Świąteczny szlagier zaczynający się od słów "Jest taki dzień..." to dzieło Seweryna Krajewskiego i Krzysztofa Dzikowskiego z 1976 roku. Piosenka doczekała się mnóstwa coverów, które dla niektórych są pewnie bardziej znane niż oryginał. Wykonanie Sumptuastic ma ponad 3 mln wyświetleń na YouTube, a Majka Jeżowska nagrała wersję... reggae.
2. Skaldowie - "Z kopyta kulig rwie"
Najstarsza piosenka świąteczna w tym zestawieniu i najbardziej wyjątkowa. Została nagrana w 1969 roku i zdecydowanie różni się od innych. Większość grudniowych przebojów to nostalgiczne ballady. Utwór Skaldów jest wesoły i szybki - jak tytułowy kulig. Trafił na płytę "Cała jesteś w skowronkach", ale został napisany rok wcześniej na potrzeby filmu, a jakże: "Kulig" (1968 r.). Skaldowie wsparli się Alibabkami, a w teledysku pojawiła się m. in. Maryla Rodowicz. Pomimo niemal 50 (!) lat, nadal króluje w stacjach radiowych. W 2014 roku była na moment 15-stą najczęściej odtwarzaną piosenką w polskim eterze. Na tym właśnie polega magia świąt.
3. De Su - "Kto wie?"
Kolejna piosenka bez której nie wyobrażamy sobie grudnia i nie ma opcji bysmy jej choć raz nie usłyszeli - zwłaszcza w galeriach handlowych. De Su znamy przede wszystkim z piosenki "Życie cudem jest", ale w święta Bożego Narodzenia nucimy ich "Kto wie?" z 2000 roku, które zespół nagrał tuż przed rozpadem. Piosenkę możemy usłyszeć w polskim filmie familijnym: "Świąteczna przygoda", do którego był nagrany oddzielny teledysk i najbardziej znana wersja piosenki.
4. Edyta Górniak & Krzysztof Antkowiak - "Pada śnieg"
Pierwszą wersję piosenki śpiewał młodziutki Krzysztof Antkowiak w 1989 roku (płyta "Zakazany owoc"), jednak dopiero w duecie z Edytą Górniak, stała się taką świąteczną "Dumką na dwa serca". W piosence czuć "chemię", bo artyści nie dość, że byli rówieśnikami, to się ze sobą spotykali (a Edyta wcześniej była fanką Krzysztofa!). Słowa do "Pada śnieg" napisał sam Jacek Cygan, a utwór w przepięknym duecie zadebiutował w 1995 roku na antenie radiowej Trójki. Oczywiście powstał też jego smerfny cover.
5. Various Manx - "Hej, ludzie, idą święta"
Stosunkowa młoda "świecka kolęda" z Lari Lu na wokalu - ma zaledwie 6 lat - ale już na stałe zagościła na grudniowych playlistach - to właśnie ona jest najczęściej grana w stacjach radiowych wśród wszystkich "klasycznych" utworów na święta - podobnie jak "Last Christmas". Dlatego w zestawieniu brakuje np. "Oszaleli anieli" Katarzyny Skrzyneckiej - bo ją głównie możemy posłuchać w internecie - co nie zmienia faktu, że przy słuchaniu jej czujemy to przyjemne uczucie bożonarodzeniowej nostalgii.