Słynny Holender ściąga do wioski w Polsce swoich "wyznawców". Właśnie półnadzy weszli na Śnieżkę

Dzięki Icemanowi setki osób poznało polskie Sudety. Aż trudno uwierzyć, ile kosztuje pobyt w wiosce pod Śnieżką.
Dzięki Icemanowi setki osób poznało polskie Sudety. Aż trudno uwierzyć, ile kosztuje pobyt w wiosce pod Śnieżką. Facebook.com/icemanwimhof/
Śnieg sięga powyżej kolan. Widać, że wieje wiatr, a oni ubrani tylko w szorty wchodzą na szczyt Śnieżki. Dla przewodzącego grupą to żadnych wyczyn. W końcu wszedł w takim stroju na Kilimandżaro i prawie zdobył Mont Everest. Guru grupy przyciąga nie tylko "szaleńców", wielbicieli ekstremalnych doznań, ale i zwykłych ludzi chcących pokonać wewnętrzne bariery. Wim Hof, czyli Iceman, znów przywiódł do Przesieki swoich wyznawców, którzy za to słono płacą.


– To, że u nas w Przesiece ktoś biega w krótkich spodenkach w środku zimy, nie jest żadnym zaskoczeniem – mówi Anna Kurowska ze Stowarzyszenia Rada Odnowy Przesieki i Przesieckiego Klubu Morsów. Pobliski wodospad na rzece Podgórnej to mekka górskich morsów. W tym rejonie dom (jeden z kilku na świecie) ma Wim Hof. To mors do potęgi entej. Powszechnie znany jest jako Iceman. Udowadnia, że możemy panować nad własnym ciałem i w ten sposób pokonać nawet bardzo niskie temperatury.
– My działaliśmy już przed pojawieniem się Icemana w naszych stronach. On był jednak takim dodatkowym impulsem do wzrostu popularności Przesieki. Jego sława przyciąga tutaj ekstremalistów z różnych zakątków świat – opowiada Kurowska.

Gdzie jest granica?
Niedawno w Przesiece zakończył się turnus Icemana. Taka przyjemność, jak czytam na stronie, kosztuje ponad 1200 euro. Mimo to brakuje wolnych miejsc. Można załapać się na kursy organizowane w 2018 r. Wim Hof jest bożyszczem zwolenników wszelkich metod naturalnego leczenia i życia zgodnie z naturą. Z pewnością wejście na Kilimandżaro czy na najwyższą górę świata zmusza do zastanowienia, gdzie leży granica ludzkiej wytrzymałości.
Iceman wspinaczkę ekstremalną na Mont Everest zakończył na wysokości 7400 metrów z powodu kontuzji stopy. Wystarczy jednak popatrzeć na zdjęcia z wejścia na znacznie niższą Śnieżkę, aby zadać sobie to samo pytanie: jak to u licha jest możliwe?!

Odżywianie praniczne i inne sprawy
W jego kursach uczestniczą też Polacy. Aleksander Bedrowicz mieszkał w pobliskich Cieplicach, gdy usłyszał, że Iceman kupił dom w okolicy. Postanowił go odwiedzić. – Łatwo wejść na Śnieżkę nie było, bo w tym czasie przechodziłem też proces odżywiania pranicznego, czyli nic nie jadłem, tylko piłem. Mój organizm był niestabilny temperaturowo – wspomina. Iceman jest przekonany, że umysł może panować nad ciałem. Stąd duży nacisk na medytację i ćwiczenia oddechowe. Do takich wyczynów trzeba się przygotować i nie można robić tego ad hoc. – Jego kursy są kosztowne, dlatego przeszedłem szkolenia u innych specjalistów. Chociażby poznałem metody Zbyszka Falkowskiego, który pobił rekord przebywania w niskich temperaturach należący do Icemana – komentuje Bedrowicz.


Pani Renata się przełamała
Ale w jego zajęciach uczestniczą nie tylko fani takiej ekstremalnej aktywności. Renata Kubala mieszka w Przesiece. – Miałam lek przed zimna wodą i zimnem. Dlatego poszłam na kurs Icemana. To był turnus letni, więc nie wchodziłam na Śnieżkę. Co ciekawe, bardzo dużo uwagi poświęcono duchowości. Efekt był taki, że pozbyłam się wewnętrznej bariery – tłumaczy Renata Kubala. Niezależnie od tego z jakich powodów ktoś decyduje się na taki kurs, trzeba przyznać jedno: ma sporo odwagi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Wypadek autokaru na Słowacji. Był tak tragiczny, że głos zabrała nawet Čaputová
0 0Ostra jazda, czyli co naprawdę z Arabią Saudyjską chce zrobić przebojowy następca tronu?
0 0"Terrorysta to ktoś taki...". Sikorski przeprowadził poruszający wywiad z Adamowicz
0 0"W Senacie wraca normalność". Nitras pokazał, co się zmieniło tuż po wyborze Grodzkiego
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Nigdy nie ma tyle czasu, ile trzeba? Oto, co trzeba zrobić, żeby wyrabiać się z zadaniami w pracy
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
0 0Europejskie roboty przegrały z robotami azjatyckimi. Adidas zamyka fabrykę w Europie
0 0Oprócz próśb były groźby? Klich o tym, w jaki sposób PiS miało walczyć w Senacie
0 0PiS rakiem wycofuje się z Piotrowicza. Nieoficjalnie: Duda zgłosi kontrkandydata
Unum 0 0Żyjemy jakbyśmy byli nieśmiertelni. Te dane nie pozostawiają jednak złudzeń
dad:HERO 0 0Najdroższy zegarek świata został sprzedany za absurdalną kwotę. Ten, kto go kupił, ma dobre serce
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"