Siostry ADiHD, Natalia Lesz i wielu innych przekonują, że tego nie warto zaczynać, bo człowiek spala się na starcie

Siostry ADiHD, ambasadorki kampanii "Nie spal się na starcie".
Siostry ADiHD, ambasadorki kampanii "Nie spal się na starcie". Screen YouTube / Fundacja Aflofarm
Początek roku to czas kiedy wielu z nas decyduje się na rzucanie palenia. I bardzo dobrze, że chcemy zerwać z nałogiem. Tak naprawdę wszyscy jednak wiemy, że zaczęło się od tego pierwszego papierosa. Jedni zapalili go wcześniej, inni później. Powody sięgnięcia po papierosa też bywały różne. Jednak każdy zdaje sobie sprawę, że ten pierwszy papieros był błędem i głupotą.

Historie pierwszego papierosa bywają podobne. Gdy jesteśmy młodzi sięgamy po tego pierwszego, żeby inni traktowali nas jak dorosłych, żeby akceptowali w palącej grupie rówieśniczej, żeby zaimponować koledze, koleżance, żeby być bardziej popularnym itd. Kiedy jesteśmy starsi to wciągamy się w nałóg chodząc z kolegami i koleżankami z pracy na papierosa - w końcu to tam kwitnie firmowe życie towarzyskie, zaczynamy palić podczas imprez, albo dochodzimy do wniosku, że papieros pomoże nam w walce ze stresem. To niestety początek rujnowania własnego zdrowia i pracy nad skróceniem życia.

Właśnie o nie sięganiu po tego pierwszego papierosa pomyślała Fundacja Aflofarm i rozpoczęła ogólnopolską kampanią społeczną "Nie spal się na starcie". Głównym celem kampanii jest promowanie postaw antynikotynowych wśród młodzieży w wieku 12-16 lat, a zwłaszcza walka z sięganiem po pierwszego papierosa.

Młody palacz traci najwięcej
Jak podaje Fundacja, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, około 9 milionów Polaków nałogowo pali papierosy. Jak wynika z raportu WHO, blisko połowa polskich nastolatków w wieku 13-15 lat ma za sobą próby palenia, a im wcześniej dana osoba sięga po papierosa, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zostanie nałogowym palaczem. Palenie papierosów powoduje tym gorsze zmiany w organizmie, im człowiek jest młodszy.
Prof. Adam Fronczak
Kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert merytoryczny kampanii "Nie spal się na starcie”

Niektóre skutki palenia ujawniają się bardzo szybko. Zazwyczaj po pierwszym zaciągnięciu się dymem nastolatek zaczyna kaszleć - to oznaka obrony organizmu przed szkodliwymi substancjami. Inne skutki dają o sobie znać nieco później: rozwój chorób układu krążenia m.in. nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, a także chorób układu oddechowego i różnych chorób nowotworowych, w tym raka płuc.

Dlatego Fundacja Aflofarm zdecydowała się na realizację kampanii antynikotynowej "Nie spal się na starcie”, skierowanej do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjum w całej Polsce. Kampania promuje zdrowy tryb życia bez uzależnienia od papierosów, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na rozwój, zdrowie i życie młodych ludzi.


Film edukacyjny, który został zrealizowany na potrzeby kampanii "Nie spal się na starcie”, ukazuje problemy, z jakimi muszą borykać się palacze tj.: utrata zdrowia, zła kondycja, widoczne zmiany skóry, straty finansowe czy negatywny wpływ na otoczenie. Film wraz z dodatkowymi materiałami edukacyjnymi zostanie rozesłany do szkół w całej Polsce.
Dodatkowo, w ramach kampanii, młodzież będzie mogła wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą będzie 10 tysięcy złotych. Zadaniem konkursowym będzie dokręcenie do filmu dodatkowej, autorskiej części, poruszającej problem związany z paleniem papierosów. Szczegóły konkursu będą dostępne na stronie www.niespalsienastarcie.pl.

Ambasadorzy kampanii "Nie spal się na starcie” w imię przeciwdziałania nikotynizmowi zgodzili się charytatywnie wziąć udział w akcji. Walkę z paleniem papierosów w kampanii aktywnie wspierają: Natalia Lesz - piosenkarka i aktorka, siostry ADiHD - prezenterki 4Fun.tv, właścicielki marki Fit and Jump, Izabella Krzan - Miss Polonia 2016, Jan Dratwicki - Mister Polski 2016, Maciej "Gleba” Florek - juror You Can Dance, tancerz i choreograf.

Znani i lubiani mówią, żeby nie palić
Osią całej kampanii jest film edukacyjny, tworzony we współpracy z Discovery Networks CEEMEA, w którym głównymi bohaterami są ambasadorzy akcji. Film podzielony jest na 7 segmentów, a każdy z nich dotyka innego problemu związanego z paleniem papierosów. Tancerz i choreograf Maciej "Gleba” Florek pokazuje wpływ palenia papierosów na kondycję fizyczną. Miss Polonia 2016 Izabella Krzan opowiada o tym, jak palenie papierosów oddziałuje za nasz wygląd, a piosenkarka Natalia Lesz o tym, jak utrudnia podróże.

Siostry ADiHD, edukują palaczy w przestrzeni publicznej. Natomiast Jan Dratwicki, Mister Polski, pokazuje, jak bardzo kosztowne jest palenie papierosów. Cały film dostępny jest na stronie www.niespalsienastarcie.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...