Minister Zdrowia odważny nie tylko na Twitterze. Oficjalnie też docenia pomoc dla najmłodszych pacjentów

Minister zdrowia Łukasz Szumowski deklaruje, że szczególną troską chce otoczyć najmłodszych pacjentów.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski deklaruje, że szczególną troską chce otoczyć najmłodszych pacjentów. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski zaskoczył wszystkich podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wypowiedział się pozytywnie o Orkiestrze na Twitterze. Jednak okazuje się, że nie był to tylko chwilowy odruch serca, bo Szumowski konsekwentnie, już w oficjalnym komunikacie, potwierdza swoje słowa. Mało tego zapowiada szczególną troskę o najmłodszych pacjentów.


Przypomnijmy, że Łukasz Szumowski napisał na Twitterze, że dziękuje wolontariuszom, którzy kwestują pomimo zimna, na rzecz najmłodszych pacjentów. Natomiast już w oficjalnym komunikacie zapewnia, że szczególną uwagę, jako minister zdrowia, będzie poświęcał bezpieczeństwu najmłodszych pacjentów.


Szacunek dla wspierających
"W poprzednim roku, dzięki specustawie, łącznie na sprzęt dla najmłodszych pacjentów Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło dodatkowo niemal 115 mln zł. Dla nowego ministra zdrowia zapewnienie jak najlepszych warunków najmłodszym pacjentom jest bardzo ważne" – podaje na swojej stronie internetowej resort zdrowia.

Prof. Łukasz Szumowski
Minister Zdrowia

Zwrócę szczególną uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych pacjentów. Z ogromnym szacunkiem odnoszę się do wszystkich, którzy na co dzień, z poświęceniem i zaangażowaniem, troszczą się o nich na oddziałach neonatologicznych.

Jednocześnie minister zdrowia podkreśla, że w poprzednim roku, dzięki specustawie, łącznie na sprzęt dla najmłodszych pacjentów Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło niemal 115 mln zł. Pieniądze te pozwoliły na zakup brakujących urządzeń i wymianę tych zbyt starych, wyeksploatowanych, w ponad pięćdziesięciu oddziałach neonatologicznych. Zakupiono aparaturę monitorującą (np. kardiomonitory, pulsoksymetry), diagnostyczną (np. ultrasonografy, aparaty rentgenowskie, rezonans magnetyczny) oraz leczącą (np. respiratory, inkubatory, aparatury do terapii tlenkiem azotu i do leczniczej hipotermii).

– To właśnie w pierwszych chwilach życia najmłodszych pacjentów poza organizmem mamy oceniamy ich stan, określamy ich potrzeby, diagnozujemy ewentualne nieprawidłowości i dzięki temu, że mamy dostęp do najnowocześniejszych urządzeń, możemy tym nieprawidłowościom przeciwdziałać – tłumaczy minister zdrowia.


W oficjalnym komunikacie resort podkreśla, że Minister Zdrowia docenia każda bezinteresowną pomoc na rzecz polskich pacjentów i dziękuje wszystkim dbającym o wyposażenie oddziałów noworodkowych, wspierających tym samym opiekę nad życiem i zdrowiem najmłodszych pacjentów. Tym samym Ministerstwo Zdrowia potwierdził to, co było jedynie wpisem ministra w social mediach.

Jest trochę pracy
Takie podejście nowego Ministra Zdrowia cieszy. Jednak deklaracja o wsparciu najmłodszych pacjentów, żeby nie została jedynie pozytywnym komunikatem ocieplającym wizerunek, wymaga wprowadzenia wielu zmian i co tu dużo mowić lepszego finansowania ochrony zdrowia. Sam sprzęt nie wystarczy.

Najmłodsi potrzebują dobrego i w miarę szybkiego dostępu do specjalistów, dobrych warunków w szpitalach, tak żeby mogli odzyskiwać zdrowie z rodzicami, którzy potrzebują godziwych warunków do opieki nad dzieckiem w szpitalu. Co ważne potrzebują też nowoczesnych terapii lekowych i nielekowych, które czasami są naprawdę drogie. Miejmy nadzieję, że wsparcie każdego odruchu serca, który pomaga chorym dzieciom to nie jedyne działania nowego ministra. Choć to odważne poparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zasługuje oczywiście na duże brawa.