Rosną koszty świadczeń medycznych. Za prywatną opiekę zdrowotną zapłacimy więcej

Artur Białkowski, wiceprezes zarządu Medicover Polska.
Artur Białkowski, wiceprezes zarządu Medicover Polska. Materiały prasowe
Polacy coraz częściej decydują się na opiekę medyczną w prywatnym sektorze. Stała się ona standardem benefitów pozapłacowych, jednak po abonament w prywatnej placówce chętniej sięgają też osoby indywidualne. Rosnące zapotrzebowanie na świadczenia, niesie za sobą także wzrost kosztów opieki, a tym samym wyższe ceny. O tym jak sektor prywatny mierzy się z tym wyzwaniem tłumaczy w wywiadzie z NaTemat Artur Białkowski, wiceprezes zarządu Medicover Polska.

Dlaczego wzrastają ceny prywatnej opieki medycznej. Czy jest to wynik coraz większego obciążenia sektora prywatnego?

Na rosnące koszty opieki medycznej ma wpływ wiele czynników. Jednym z głównych powodów jest jednak coraz większy popyt na świadczenia medyczne, wynikający ze starzenia się społeczeństwa polskiego. W latach 90. w Polsce było ok. 14 proc. osób w wieku 65 plus, dzisiaj grupa ta stanowi już 24 proc. populacji i wciąż rośnie. Prognozuje się, że do 2030 r. będzie ona stanowić aż 30 proc. społeczeństwa. Tendencję tę obserwujemy również w Medicover. W ostatnich latach podwoiła się liczba osób starszych, korzystających z naszej opieki, a tym samym wzrosło zapotrzebowanie na porady lekarskie, związane z chorobami przewlekłymi.

Tylko w 2016 r. pacjenci Medicover skorzystali z ok. 1 mln więcej konsultacji lekarskich i wykonali o pół miliona więcej badań diagnostycznych niż w 2015 r. Rosnące zapotrzebowanie pacjentów, przełożyło się także na koszty dostarczenia opieki - w wyniku tego skoku odnotowaliśmy wzrost kosztów diagnostyki (badania laboratoryjne i obrazowe) o blisko 6 proc. Spodziewamy się, że na przestrzeni najbliższych lat koszty te będą nadal rosły. Dlatego, chcąc zapewnić pacjentom dostępność do świadczeń medycznych na wysokim poziomie, musimy decydować się na waloryzację cen.

Rosnące zapotrzebowanie na świadczenia, to też potrzeba większej liczby lekarzy, których jak wiemy w Polsce brakuje. Jak problemy z dostępnością do kadry medycznej wpływają na koszty opieki medycznej?


Niewątpliwie, kolejnym czynnikiem, który wpływa na wzrost kosztów opieki medycznej jest niedobór lekarzy i pielęgniarek. Problemy z pozyskaniem personelu wymuszają wyższe wynagrodzenia, a co za tym idzie - większy koszt świadczeń.

Jednak kłopoty z dostępnością do kadr medycznych to problem dotyczący całego sytemu ochrony zdrowia, nie tylko sektora prywatnego. Niewątpliwe wymaga on wypracowania systemowych rozwiązań, gdyż zapotrzebowanie na świadczenia medyczne, w tym konsultacje u specjalistów, z roku na rok staje się coraz większym wyzwaniem.


Jak obecnie z tym wyzwaniem radzą sobie podmioty prywatne?

Jest wiele sposobów, którymi próbujemy poradzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nami system ochrony zdrowia: staramy się unowocześniać ofertę, zapewniać różne możliwości korzystania z opieki medycznej. Medicover oferuje model skoordynowanej opieki medycznej, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostarczyć lepszą jakość w krótszym czasie, przy okazji generując niższe koszty. Stawiamy także na rozwój telemedycyny, czy e-obsługi pacjenta.

Inwestujemy, by móc zaoszczędzić na kosztach opieki. O tym, jakie korzyści dla pracodawców, jak i gospodarki przynosi efektywna opieka medyczna wykazaliśmy w naszym corocznym raporcie "Praca. Zdrowie. Ekonomia”. Nasi eksperci policzyli, że dzięki szybszemu dostępowi do porad lekarskich, a tym samym uniknięciu powikłań czy zaostrzeń choroby i skróceniu absencji w pracy, polska gospodarka mogłaby zaoszczędzić w skali roku aż 11 mld zł na kosztach choroby.

Owszem wdrażane w Medicover nowoczesne rozwiązania wiążą się z poniesieniem kosztów. Wciąż jednak pamiętamy, że inwestycja w innowacje zawsze jest opłacalna. Dlatego myśląc o rozwoju, decydujemy się na takie inwestycje, które podnoszą jakość usług i gwarantują efektywność opieki medycznej. Dobrym przykładem jest dostęp do nowoczesnej diagnostyki, która pozwoliła nam na pewną synergię i zmniejszenie ilości wykonywanych badań. Stąd mimo wzrostu zapotrzebowania na badania diagnostyczne, nasze koszty zwiększyły się o 6 a nie o 12 proc.
W jakim kierunku będzie rozwijał się rynek prywatny?

Należy podkreślić, iż obecnie w Polsce około 30 proc. wszystkich usług medycznych jest finansowanych z prywatnych budżetów. Ten trend wciąż rośnie. Na rynku przeważają dziś pakiety grupowe kupowane przez zakłady pracy, gdyż w Polsce opieka medyczna postrzegana jest wciąż jako bardzo istotny benefit pracowniczy. Obserwujemy jednak coraz większe zainteresowanie naszymi usługami także ze strony osób indywidualnych.

A czym kierują się pacjenci przy wyborze oferty?

Wybierając opiekę medyczną pacjenci kierują się przede wszystkim zakresem usług. Coraz więcej osób decyduje się na opiekę kompleksową. Ważna dla pacjentów staje się też opieka koordynowana.

W Medicover powodzeniem wśród pacjentów cieszy się pakiet Ellite+ obejmujący m.in. nielimitowane wizyty domowe, szeroki zakres konsultacji specjalistów, diagnostyki i zabiegów, leczenie szpitalne, czy opiekę medyczną za granicą. W ramach pakietu, obok konsultacji lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej czy konsultacji u lekarzy 67 różnych specjalności, oferujemy kompleksowe zabiegi ambulatoryjne, kompleksową diagnostykę, fizjoterapię (30 zabiegów w roku), opiekę medyczną w podróży zagranicznej, pilną pomoc medyczną 24/7 – Hot Line Medicover, pogotowie ratunkowe i transport sanitarny, procedury wysokospecjalistyczne (wykonywane ambulatoryjnie lub w ramach hospitalizacji jednodniowej), jak i leczenie szpitalne.

Tłumacząc rosnące koszty opieki medycznej w prywatnym sektorze, warto podkreślić, że są one wyzwaniem nie tylko dla naszego kraju, ale problemem globalnym, dotykającym wielu państw Europy. Prognozy wskazują bowiem, że w najbliższych latach wydatki na ochronę zdrowia wzrosną z 7 bilionów dolarów w 2015 roku do 8,7 biliona w 2020 roku (Deloitte, 2017 global health care outlook, Making progress against persistent challenges).
Głównym powodem tego wzrostu jest poprawa standardów leczenia, rosnące wynagrodzenie i koszty w ochronie zdrowia, a także wydłużająca się średnia długość życia pacjentów i wiążąca się z tym konieczność opieki medycznej.

Artykuł powstał we współpracy z Medicover.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...