Potrafi osiągnąć ogromne rozmiary. Jak rozmnaża się pyton tygrysi?

W sobotę znaleziono wylinkę pytona tygrysiego nad Wisłą.
W sobotę znaleziono wylinkę pytona tygrysiego nad Wisłą. Fot. Służba Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Poland
Od 7 lipca w Gassach pod Konstancinem trwają poszukiwania blisko sześciometrowego pytona tygrysiego. Wąż takich rozmiarów jest niebezpieczny dla człowieka. W jaki sposób się rozmnaża?


Pytony to węże przeważnie klasyfikowane jako dusiciele. Pyton tygrysi jest jednym z największych przedstawicieli tej rodziny. Jest także gatunkiem inwazyjnym. Osobniki hodowane w Polsce mogą przekroczyć 5 metrów. Takie rozmiary osiągają wyłącznie samice.


Znane są dwa podgatunki pytona tygrysiego. Pierwszy z nich to pyton tygrysi jasnoskóry, a drugi pyton tygrysi ciemnoskóry. W niewoli wąż żyje ok. 25 lat (maksymalnie 37). W naturze gody zwierzęcia odbywają się od listopada do marca w zależności od obszaru występowania.


W terrarium ten okres jest inny, bo przypada na koniec listopada i stycznia. Węże osiągają dojrzałość płciową w 3-4 roku życia. Po złączeniu samicy z samcem, kopulacja może trwać kilka godzin i powtarzać się kilkakrotnie w przeciągu paru dni.

Następnie przez dwa miesiące samica nie pobiera pokarmu. Po tym czasie składa jajka w splotach swego ciała. Ilość się waha, ale może sięgać od kilku po nawet 100 sztuk. Jaja mają wielkość 7-11,5 cm. Jeśli samica jest spokojna, to opiekuje się nimi do czasu wylęgu.


Małe pytony wylęgają się z jaj w ciągu 2-3 dni. Osiągają przeważnie długość do 60 cm. Po tygodniu lub dwóch, zrzucają pierwszy raz skórę i zaczynają przyjmować małe pokarmy.

Pyton nad Wisłą
Przypomnijmy, że w sobotę nad Wisłą między Gassami a Cieciszewem znaleziono wylinkę pytona tygrysiego. Na miejscu pojawili się przedstawiciele Służby Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Poland. Fragmenty skóry pokazały, że wąż może mieć około 6 metrów długości i ważyć ok. 40-50 kilogramów.
Najbardziej prawdopodobną przyczyną pojawienia się pytona tygrysiego na wolności jest porzucenie go przez nieodpowiedzialnego właściciela. Z racji osiągania ogromnych rozmiarów, hodowla pytona tygrysiego jest wyjątkowo wymagającym zadaniem. Wąż potrzebuje naprawdę dużego terrarium. Co więcej, bardzo dużo je.

Jak atakuje pyton?
Pyton tygrysi ma silne i masywne ciało o obwodzie większym niż udo dorosłego mężczyzny. Pożywieniem pytona tygrysiego są głównie upolowane ssaki: myszy, szczury, króliki, a także trzoda parzystokopytna.

Jeżeli pyton tygrysi jest głodny, to może zaatakować również człowieka. Przeważnie robią to osobniki przekraczające rozmiar 4 metrów. Atakują znienacka, reagując na ruch i na ciepło. Stąd jeżeli ktoś natrafiłby na węża, najważniejsze jest to, aby nie wchodził mu w drogę.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi