Nie lekceważ zapalenia pęcherza. To może skończyć się poważną chorobą

Zapalenie pęcherza to choroba, która częściej dotyka kobiety.
Zapalenie pęcherza to choroba, która częściej dotyka kobiety. Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Gazeta
Bóle w dole brzucha, parcie na pęcherz, pieczenie, swędzenie, kłucie... Dla wielu kobiet to intymny koszmar, który skutecznie odbiera codzienną energię do działania i radość życia. Zapalenie pęcherza. Brzmi znajomo? Niestety, tak... Lato, wyjazdy wakacyjne, sprzyjają częstszym infekcjom pęcherza.


"Już nie raz wylądowałam w szpitalu z tego powodu, a najgorzej jest latem, jak jest gorąco lub w czasie miesiączki. (…) byłam u ginekologa z tym problemem, przez jakiś czas miałam spokój, a potem znowu wróciło i dokuczało parę dni z rzędu" – opowiada na jednym z kobiecych forów internetowych Asia, mama dwulatka.

Kobiety bardziej narażone
Zakażenia układu moczowego mogą dotyczyć zarówno młodych kobiet jak i tych w trakcie przemian hormonalnych związanych z menopauzą.
Dr Krzysztof Nowosielski
Ordynator Oddziału Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Powiatowego w Czeladzi

Zachęcam i proponuję by w takich sytuacjach odłożyć na bok wszelkie "domowe” czy "babcine” sposoby i pójść do lekarza, który zaordynuje odpowiednie leczenie. Przed wizytą u lekarza, rano, warto wykonać badanie ogólne moczu (mocz ze środkowego, nie z pierwszego strumienia). To ułatwi postawienie rozpoznania i pozwoli na zastosowanie odpowiedniego leczenia - właściwego antybiotyku wydawanego na receptę.

Dr Nowosielski tłumaczy, że picie soku z żurawiny, stosowanie wyciągów z rumianku czy szałwii to nic złego, ale te rozwiązania na pewno nie będą solidnym antidotum na zakażenie. Odpowiednia dieta może wspomagać leczenie dlatego warto sięgać po brokuły, kalafiory, selery, a także jagody, jeżyny i borówki.

Co sprawia, że cierpimy z powodu zapalenia pęcherza? Winowajcą może okazać się nasza anatomia. U kobiet cewka moczowa jest krótsza, co może sprzyjać przedostawaniu się bakterii drogą wstępującą z cewki moczowej do pęcherza moczowego. Do tego dodajmy wychłodzenie, siadanie na zimnych powierzchniach, zbyt lekkie ubieranie się zwłaszcza w zimne, wietrzne dni.


– W czasie kontaktów seksualnych warto nie stosować środków plemnikobójczych i wybrać inną metodę antykoncepcji. Środki plemnikobójcze u kobiet w okresie rozrodczym są znanym czynnikiem ryzyka zapalenia pęcherza moczowego. Należy bardziej uważać i unikać korzystania z publicznych toalet, przestrzegać zasad higieny intymnej, zrezygnować z obcisłej bielizny, która może sprzyjać podrażnieniu okolic intymnych – podsumowuje dr Nowosielski.

Łatwo o zakażenie w czasie menopauzy
Dlaczego zakażenia układu moczowego tak często dotyczą pań w okresie menopauzy? Bo organizm mocno się zmienia: zmniejsza się produkcja estrogenu i progesteronu, pojawia się często suchość pochwy, zmienia się także odczyn pH pochwy na zasadowy.

Do tego ewentualne choroby przewlekłe: cukrzyca, niewydolność serca. Co istotne, u kobiet po menopauzie obniża się też napięcie mięśni, które znajdują się w pochwie, dnie miednicy małej oraz cewce moczowej i odpowiadają za jędrność pochwy oraz odpowiednie położenie macicy i cewki moczowej.

– Może się to objawiać gubieniem moczu (nietrzymaniem moczu), wypadaniem pochwy lub macicy i pochwy. Z tym problemem współczesna medycyna potrafi sobie poradzić. Najważniejsze to wygrać ze wstydem i skrępowaniem, zgłosić się do lekarza i zacząć właściwe leczenie – apeluje dr Nowosielski.

To może się źle skończyć
O tym, że mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza może świadczyć zbyt częste oddawanie moczu, pieczenie przy oddawaniu moczy i odczuwanie nagłego, silnego parcia na pęcherz. Nie warto lekceważyć tych objawów, bo skutki nieleczonego stanu zapalnego mogą być bardzo poważne: uszkodzenie nerek, zakażenie uogólnione czyli tzw. urosepsa, roponercze i wiele innych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
INNPoland 0 0Węgiel nie będzie się palił bez pieniędzy. Bankierzy mają plan, jak zadusić brudny przemysł
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
MamaDu 0 0Szkolne konkursy plastyczne to farsa. Psycholożka opisała jeden z nich i się zaczęło...
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Rodzina patchworkowa - czy warto się w to pakować? Każdego dnia sprawdzam to na własnej skórze
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem