Tak, HIV dotyczy także ciebie. Przyjdź i dowiedz się jak uchronić się przed zakażeniem

Edukatorzy odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości związane z zakażeniami HIV.
Edukatorzy odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości związane z zakażeniami HIV. Materiały prasowe / Pozytywnie Otwarci
Liczba nowo wykrywanych zakażeń HIV rośnie w Polsce z roku na rok coraz szybciej. W 2017 zarejestrowano 1526 nowych zakażeń, czyli o 20 proc. więcej niż w poprzednich latach. Aż 120 osób zachorowało na AIDS, a 24 zmarły - wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Około 70 proc. zakażeń wykrywa się u osób młodych, w wieku 20-39 lat. To przede wszystkim dla nich Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy przygotowało projekt "Miasto uczy".

Wyjaśnią i odpowiedzą na pytania
W najbliższą sobotę, 15 września w Warszawie od godziny 13.00 do 17.00 każdy, kto będzie chciał dowiedzieć się więcej o HIV może porozmawiać ze specjalistami zajmującymi się edukacją seksualną i profilaktyką. Happening edukacyjny "Miasto uczy" to trzy strefy przed Metrem Centrum prowadzone przez specjalistów ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, którzy będą edukować młodzież i młodych dorosłych na temat HIV.

W Strefie Doradcy edukatorzy będą ekspresowo dzielić się informacjami i ulotkami z osobami, które nie mają czasu na dłuższą rozmowę. W Strefie Eksperta, na osobności i w spokoju, można będzie porozmawiać ze specjalistą i terapeutą. Z kolei Strefa Młodych grami i zabawami edukacyjnymi ugości dzieci, których rodzice zechcą skorzystać z pozostałych części happeningu.

Niewykryte zakażenie jest śmiertelnie niebezpieczne
Kolejna edycja tej akcji odbędzie się 6 października w tym samym miejscu i o tej samej godzinie. Kampania finansowana jest z grantu otrzymanego przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy w konkursie Pozytywnie Otwarci.
Robert Piotr Łukasik
Koordynator projektu i prezes Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy

HIV jest najgroźniejszy, kiedy pozostaje niewykryty, a co najmniej 50 proc. osób zakażonych nie wie, że żyją z tym wirusem. Dzieje się tak, kiedy lekceważymy ryzyko i uważamy, że HIV to problem innych, a nie nasz. Projekt edukacyjny „Miasto uczy” mówi o zdrowym stylu życia, którego niezbędnym elementem jest wiedza o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, o tym, czy ma się ryzyko zakażenia HIV i kiedy warto zrobić test na obecność wirusa. Naszym celem jest dostarczenie osobom młodym, skłonnym do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych wiedzy o zakażeniach przenoszonych drogą płciową i zmniejszenie liczby nowych zakażeń.

Co roku odnotowuje się ponad 100 zachorowań na AIDS i zgony z tego powodu, choć od połowy lat 90. w Polsce bezpłatnie dostępne są leki, które hamują rozwój zakażenia HIV i pozwalają żyć z nim w zdrowiu do późnej starości.


– Umiemy skutecznie pomagać osobom seropozytywnym. Powinniśmy dziś rozmawiać raczej o profilaktyce oraz bezpiecznym w długim terminie leczeniu HIV niż o AIDS, którego można relatywnie łatwo uniknąć. Mam nadzieję, że projekt "Miasto uczy” przyczyni się do osiągnięcia tego celu – podsumował Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"