Tak, HIV dotyczy także ciebie. Przyjdź i dowiedz się jak uchronić się przed zakażeniem

Edukatorzy odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości związane z zakażeniami HIV.
Edukatorzy odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości związane z zakażeniami HIV. Materiały prasowe / Pozytywnie Otwarci
Liczba nowo wykrywanych zakażeń HIV rośnie w Polsce z roku na rok coraz szybciej. W 2017 zarejestrowano 1526 nowych zakażeń, czyli o 20 proc. więcej niż w poprzednich latach. Aż 120 osób zachorowało na AIDS, a 24 zmarły - wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Około 70 proc. zakażeń wykrywa się u osób młodych, w wieku 20-39 lat. To przede wszystkim dla nich Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy przygotowało projekt "Miasto uczy".


Wyjaśnią i odpowiedzą na pytania
W najbliższą sobotę, 15 września w Warszawie od godziny 13.00 do 17.00 każdy, kto będzie chciał dowiedzieć się więcej o HIV może porozmawiać ze specjalistami zajmującymi się edukacją seksualną i profilaktyką. Happening edukacyjny "Miasto uczy" to trzy strefy przed Metrem Centrum prowadzone przez specjalistów ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, którzy będą edukować młodzież i młodych dorosłych na temat HIV.

W Strefie Doradcy edukatorzy będą ekspresowo dzielić się informacjami i ulotkami z osobami, które nie mają czasu na dłuższą rozmowę. W Strefie Eksperta, na osobności i w spokoju, można będzie porozmawiać ze specjalistą i terapeutą. Z kolei Strefa Młodych grami i zabawami edukacyjnymi ugości dzieci, których rodzice zechcą skorzystać z pozostałych części happeningu.

Niewykryte zakażenie jest śmiertelnie niebezpieczne
Kolejna edycja tej akcji odbędzie się 6 października w tym samym miejscu i o tej samej godzinie. Kampania finansowana jest z grantu otrzymanego przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy w konkursie Pozytywnie Otwarci.
Robert Piotr Łukasik
Koordynator projektu i prezes Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy

HIV jest najgroźniejszy, kiedy pozostaje niewykryty, a co najmniej 50 proc. osób zakażonych nie wie, że żyją z tym wirusem. Dzieje się tak, kiedy lekceważymy ryzyko i uważamy, że HIV to problem innych, a nie nasz. Projekt edukacyjny „Miasto uczy” mówi o zdrowym stylu życia, którego niezbędnym elementem jest wiedza o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, o tym, czy ma się ryzyko zakażenia HIV i kiedy warto zrobić test na obecność wirusa. Naszym celem jest dostarczenie osobom młodym, skłonnym do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych wiedzy o zakażeniach przenoszonych drogą płciową i zmniejszenie liczby nowych zakażeń.

Co roku odnotowuje się ponad 100 zachorowań na AIDS i zgony z tego powodu, choć od połowy lat 90. w Polsce bezpłatnie dostępne są leki, które hamują rozwój zakażenia HIV i pozwalają żyć z nim w zdrowiu do późnej starości.


– Umiemy skutecznie pomagać osobom seropozytywnym. Powinniśmy dziś rozmawiać raczej o profilaktyce oraz bezpiecznym w długim terminie leczeniu HIV niż o AIDS, którego można relatywnie łatwo uniknąć. Mam nadzieję, że projekt "Miasto uczy” przyczyni się do osiągnięcia tego celu – podsumował Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...