Ta mapa to hit Twittera. Sprawdzono, gdzie najczęściej odmawia się szczepień

Mapka ze wskaźnikiem odmów szczepień w Polsce to hit Twittera
Mapka ze wskaźnikiem odmów szczepień w Polsce to hit Twittera Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta
Gdzie w Polsce jest najwięcej odmów szczepień? Zastanówcie się chwilę nad odpowiedzią, a potem zerknijcie na tę mapkę. Może was bardzo zaskoczyć. Nic dziwnego, że ta mapka rozchodzi się w internecie - nomen omen - wirusowo.


Ostatni wzrost liczby zachorowań na odrę przyczynił się do tego, że wszyscy zaczęliśmy rozmawiać o zasadności szczepień ochronnych. W internecie krąży bulwersująca informacja dotycząca wykształcenia osób z sejmowego zespołu ds. szczepień. Teraz na Twitterze przekazywana jest z konta do konta bardzo wymowna mapka.
Mapa pochodzi z tegorocznego raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym. W czerwcu NIK alarmowała w dokumencie, że z roku na rok rośnie liczb osób uchylających się od obowiązku szczepień.
"Zdaniem NIK ta tendencja wzrostowa może, w przyszłości, skutkować zagrożeniem epidemiologicznym i odrodzeniem się chorób dziś uważanych za 'wymarłe'" – czytamy w raporcie. I faktycznie - autorzy dokumentu zbytnio się nie pomylili.
Według najnowszych danych Sanepidu w ciągu ostatnich czterech dni na Mazowszu wystąpiło 17 przypadków podejrzeń zachorowań na odrę. Wśród nich chorych jest roczny niemowlak oraz 36-letni Ukrainiec mieszkający w Warszawie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...