Prawda o pomniku Kaczyńskiego. Internauta zwrócił uwagę na "inspirację"

Pomnik Lecha Kaczyńskiego to plagiat?
Pomnik Lecha Kaczyńskiego to plagiat? Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Internauci kpią z pomnika Lecha Kaczyńskiego. Monument, który stoi na cokole przy placu Piłsudskiego w Warszawie, prezentuje prezydenta w przydługich spodniach i marynarce zapiętej na ostatniej guzik. Kaczyński trzyma rękę na piersi. Okazuje się, że niemal identyczny pomnik ma... prezydent Turkmenistanu.


Problem przybliżył użytkownik Twittera, która przedstawił na zdjęciach wizerunki obu pomników. Szybka weryfikacja w internecie pokazała, że to bynajmniej nie fake news.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął na cokole przy placu Piłsudskiego w Warszawie. Monument liczy ponad sześć metrów, zaś jego uroczyste odsłonięcie zostało zaplanowane na 10 listopada. Budowa pomnika wyniosła około 1,5 miliona złotych.
Wykonana z brązu rzeźba stanęła w środę na trzymetrowym cokole. Za projekt monumentu odpowiadają Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski.

Sekretarz Komitetu Społecznego Budowy Pomników stwierdził, że data odsłonięcia pomnika nie jest przypadkowa. Jego zdaniem łączy ona w sobie "wigilię Święta Niepodległości z tradycyjną miesięcznicą".

Lech Kaczyński był już wielokrotnie upamiętniany w Polsce. Tragicznie zmarły prezydent doczekał się około 150 pomników, pamiątkowych tablic czy obelisków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...