Gersdorf w Senacie nie oszczędziła kolejnej nowelizacji ustawy o SN. Wskazała na "niemoralny" przepis

Małgorzata Gersdorf jednoznacznie wypowiedziała się na temat zmian w ustawie o SN.
Małgorzata Gersdorf jednoznacznie wypowiedziała się na temat zmian w ustawie o SN. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Małgorzata Gersdorf powiedziała w Senacie, że jeden z zapisów nowej ustawy o Sądzie Najwyższym jest "niemoralny". Profesor tak określiła propozycję, by sędziowie, którzy pozostaną w stanie spoczynku, otrzymali 100 proc. wynagrodzenia.


– Nie wolno było ustawodawcy zwykłemu zmienić w trakcie kadencji mojego wieku jako wieku do 65 lat, nota bene wczoraj skończyłam 66 lat, więc już w ogóle jestem na odstrzał – stwierdziła I prezes Sądu Najwyższego.

Dodała, że żaden sędzia Sądu Najwyższego nie otrzymał decyzji prezydenta o przejściu w stan spoczynku z kontrasygnatą premiera. Tymczasem tak nakazywałaby Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. Gersdorf nadmieniła także, że szybkość procedowania ustawy "bulwersuje" środowiska sędziowskie. Wszystko dlatego, że ustawa przeszła w Sejmie w 3,5 godziny.

Gersdorf powiedziała zaś dziennikarzom, że nie czuje satysfakcji ze względu na to, iż PiS zmienia ustawę. – Takie to robi wrażenie, że to jest na dziś, na teraz, bo to potrzebne jest do rozmów z Komisją Europejską. Zresztą wiceministrowie sprawiedliwości mówili, że można zaraz zmienić tę ustawę. Dlatego ja mam taki umiarkowany optymizm w tej sprawie – tłumaczyła.

Przypomnijmy, że w połowie listopada odbyło się już siódme posiedzenie Rady Unii Europejskiej w kwestii praworządności w Polsce, które wywołało dużą presję na Prawo i Sprawiedliwość.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Koniec papierowych legitymacji! Szkoły wprowadzają w życie nowe przepisy MEN

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
CYTATY 0 0Pięć ważnych cytatów, które doskonale oddają nową sytuację w Polsce