Ujawniono, ile będzie zarabiał Tusk. Od stycznia dostanie gigantyczną podwyżkę

Pensja Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej od stycznia 2019 roku wzrośnie.
Pensja Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej od stycznia 2019 roku wzrośnie. Fot. palinchak / 123RF Zdjęcie Seryjne
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk będzie od stycznia pobierał wyższą pensję. Jego uposażenie będzie wynosić 32,7 tys. euro (ponad 140 tys. zł). Dostanie podwyżkę o 550 euro (2364 zł) miesięcznie. Tyle samo będzie dostawać szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Także komisarze europejscy będą zarabiać więcej – 26,6 tys. euro. Oni dostaną podwyżki o około 400 euro.

Jakie są zasady wynagradzania unijnych urzędników? Opierają się na 16-stopniowej skali, której podstawą jest staż pracy. Wynagrodzenie wzrasta co dwa lata, ale przy ustalaniu podwyżek liczy się też inflacja oraz siła nabywcza w poszczególnych krajach członkowskich – podaje serwis money.pl.

Tegoroczny wzrost to 1,7 proc., w porównaniu do zeszłorocznego jest on nieco wyższy (1,5 proc.). Jednocześnie należy zauważyć, że inflacja w Brukseli wyniosła... 2,1 proc. więc tak naprawdę realnie Donald Tusk może zarobić nawet mniej niż w 2018 roku.

Donald Tusk może zainkasować za jedną 2,5 letnią kadencję jako szef Rady Europejskiej w przeliczeniu około 3,3 mln zł. Dla porównania za ostatni rok bycia premierem szef PO zarobił około 250 tys. zł.

Źródło: "The Guardian"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"