Wysokie CRP oznacza, że z naszym zdrowiem nie jest najlepiej. Wynik tego badania to wskazówka dla lekarza

Podwyższony wynik CRP jest niepokojącym sygnałem, że naszym organizmie toczy się stan zapalny.
Podwyższony wynik CRP jest niepokojącym sygnałem, że naszym organizmie toczy się stan zapalny. Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta
CRP to tzw. białko ostrej fazy, które pojawia się we krwi jako następstwo toczącego się stanu zapalnego. Poziom CRP oznaczamy z krwi. Gdy mamy do czynienia z ostrym zakażeniem czy rozległym urazem, może ono wzrosnąć nawet tysiąc razy w bardzo szybkim tempie. To właśnie dlatego ten marker jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania stanu chorobowego.


Kiedy prawidłowe, kiedy wysokie?
Właściwe stężenie CRP u zdrowego człowieka jest w granicach 5 mg/l. Rośnie u osób z nadwagą, palących papierosy, zmagających się z nadciśnieniem, chorobami serca i układu sercowo-naczyniowego. Gdy CRP dobija do 10 mg/l to możemy z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać stan zapalny.

Wielokrotnie wyższe CRP to zwykle sygnał alarmowy, że możemy mieć do czynienia z ciężką infekcją, cukrzycą typu 2, zawałem mięśnia sercowego, a nawet chorobą nowotworową.

Drogowskaz dla kardiologów
Poziom CRP to swoisty drogowskaz dla specjalistów w zakresie diagnostyki chorób układu sercowo - naczyniowego.

Dlaczego? Wykazano związek między wysokim CRP, a ryzykiem schorzeń wieńcowych. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy pacjent nie ma charakterystycznych objawów, a jednak miażdżyca w naczyniach tętnic już doprowadza do zwiększonej produkcji CRP.

Gra z hormonami
Podwyższone CRP może być charakterystyczne dla końcowej fazy ciąży oraz może występować u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną albo hormonalną terapię zastępczą.

CRP może rosnąć z powodu długotrwałego stresu, a także po przebytych zabiegach operacyjnych. Jednak jeśli po porodzie CRP nadal pozostaje wysokie - może to oznaczać rozwijającą się infekcję.
Zły wynik i co dalej?
Wysokie stężenie CRP nie rozstrzyga o tym, na co jesteśmy chorzy. Uzyskany wynik sugeruje jedynie, że najpewniej toczy się w naszym organizmie stan zapalny.

Dlatego bardzo ważne jest, aby interpretacji tego, co wykazało badanie krwi dokonywał lekarz w oparciu o szczegółowy wywiad, przebyte choroby, urazy czy operacje. Tylko takie - kompleksowe - spojrzenie pozwoli na postawienie diagnozy lub decyzję o przeprowadzeniu bardziej szczegółowych badań w konkretnym kierunku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...