Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska nie przeżył ataku nożownika

Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska nie przeżył ataku nożownika.
Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska nie przeżył ataku nożownika. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Niestety stało się to, czego od niedzielnego wieczoru wszyscy się obawiali. Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska przegrał walkę o życie po tym, jak nożownik zaatakował go w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Od samego początku informacje o stanie zdrowia Pawła Adamowicza nie były dobre. Określano go jako "dramatyczny" lub "krytyczny". Po kilkugodzinnej operacji w nocy z niedzieli na poniedziałek pojawiły się informacje, że polityk przeżył operację, ale jego stan nadal był bardzo ciężki.

Koło południa przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przekazali informacje, że stan zdrowia nie uległ poprawie, a rokowania są "niezwykle niepewne". Okazało się także, że Adamowicz nie oddycha samodzielnie i jest podłączony do aparatury podtrzymującej czynności życiowe.

Teraz wiadomo, że Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydenta Gdańska próbował ratować wieloosobowy zespół najlepszych specjalistów z różnych dziedzin. Najwięcej pracy mieli właśnie w zakresie utrzymania życia pacjenta. Okazało się jednak, że obrażenia były zbyt rozległe (w trakcie operacji przetoczono 20 litrów krwi!), a aparatura podtrzymująca życie prezydenta nie wystarczyła. Ostatecznie samorządowiec zmarł, a żona nie zdążyła dolecieć z zagranicy.


– Chcemy Państwa poinformować, że przegraliśmy walkę o życie. Pan prezydent Adamowicz zmarł. Cześć jego pamięci – poinformowali krótko przedstawiciele szpitala. Kilkanaście minut później Jerzy Owsiak zrezygnował z funkcji prezesa fundacji WOŚP.


Tutaj możecie przeczytać
ostatnie słowa prezydenta Gdańska przed śmiercią. Zapadną w pamięć na długo nie tylko mieszkańcom Gdańska.

Paweł Adamowicz w listopadzie skończył 53 lata. Był jednym z najdłużej urzędujących prezydentów w Polsce. Gdańskiem rządził od 1998 roku. Przez wiele lat był kojarzony z Platformą Obywatelską, ale w ostatnich wyborach wystartował pod własnym szyldem, gdzie znacząco pokonał kontrkandydatów – także Jarosława Wałęsę z PO.

Od 1999 był żonaty z Magdaleną Abramską, prawniczką i nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Gdańskim. Miał dwie córki: Antoninę (ur. 2003) i Teresę (ur. 2010). Jego starszym bratem jest dziennikarz Piotr Adamowicz.

Za śmierć polityka odpowiada 27-letni Stefan W. Wtargnął na scenę podczas finału gdańskiego WOŚP, zaatakował nożem Adamowicza, a następnie przez kilkadziesiąt sekund przechadzał się po scenie i wykrzykiwał, że "za rządów PO siedział przez kilka lat na niewinność". W rzeczywistości był odpowiedzialny za serię napadów na bank. i prawdopodobnie w momencie ataku nie był poczytalny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Przestajemy zwracać uwagę na cenę i smak. Zaczyna się liczyć co innego
Zysk 0 0Mówią, że to polska "Gra o tron". Za nami premiera kolejnej części piastowskiej sagi
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
0 0"Chętnie przeproszę". Dziwny wpis kobiety, która oskarżyła Grodzkiego
0 0Marszałek Grodzki odpowiada na materiał TVP. Mówi o "drodze sądowej"
FELIETON MICHALIK 0 030-krotność ZUS, czyli tak PiS chce karać za rozum i kwalifikacje
INN:Poland 0 0ZUS vs. przedsiębiorcza matka: 9 lat składek to za mało, by pójść na zwolnienie
0 0Lewica pod rękę z PiS i przeciw Gowinowi. Słowa Zawiszy zaskakują
0 0"Nikt nigdy nie pytał". Kandydat na ministra o braku wyższego wykształcenia
0 0Jest szczepionka przeciwko eboli. Na razie może eksperymentalnie pomóc w zwalczeniu epidemii
0 0Myślisz, że to lenistwo, a to depresja. 10 objawów choroby, których nie rozumie otoczenie