Morawiecki przyjął dymisję wiceministra zdrowia. Nieoficjalny powód: afera z cenami leków

Mateusz Morawiecki przyjął dymisję wiceministra zdrowia Marcina Czecha.
Mateusz Morawiecki przyjął dymisję wiceministra zdrowia Marcina Czecha. Fot. gov.pl
Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję wiceministra zdrowia Marcina Czecha, który jest odpowiedzialny za politykę lekową. Oficjalnym powodem dymisji są problemy zdrowotne. W tle jednak – jak informuje "Gazeta Wyborcza" – są kolejne afery z lekami.


"Gazeta Wyborcza" dotarła do dokumentów, z których wynika, że resort sam proponował firmie Roche podniesienie ceny jednego z jej leków.

Według dziennika wiceminister Czech od kilkunastu dni był na zwolnieniu chorobowym i zbiegło się to w czasie z decyzją prokuratury, która wszczęła 14 stycznia śledztwo w sprawie możliwej korupcji przy wydawaniu decyzji o refundacji leków. Informacje na ten temat pojawiały się od lipca.

"GW" ujawniła sprawę obchodzenia art. 13. ustawy refundacyjnej, która zmusza firmy farmaceutyczne do obniżenia ceny leku o co najmniej 25 proc. po wygaśnięciu okresu tzw. wyłączności rynkowej.

Tak było w przypadku dwóch leków przeciwzakrzepowych: Xarelto i Pradaxa. Czech miał zrobić to wbrew opinii departamentu prawnego Ministerstwa Zdrowia. Na przykład największe opakowanie Xarelto kosztuje obecnie 411 zł, a pacjenci dopłacają do niego 235 zł. Gdyby nie decyzja Czecha, dopłacaliby o ponad 100 zł mniej – informuje "GW".

Innym przykładem działalności wiceministra było ominięcie art. 13. w przypadku leku Gilenya na stwardnienie rozsiane. Z kolei szczepionkę na grypę Vaxigrip wpisał na listę refundacyjną z ceną dwa razy wyższą niż ta, po jakiej firma sprzedawała lek rok wcześniej.


Marcin Czech, który w Ministerstwie Zdrowia odpowiadał za politykę lekową, podał się do dymisji pod koniec tygodnia. W ostatnich dniach przebywał na zwolnieniu lekarskim. Miał też trafić do szpitala po utracie przytomności.

Czech pracował w Ministerstwie Zdrowia od lipca 2017 roku. Stworzył przyjętą przez Radę Ministrów we wrześniu 2018 r. Politykę Lekową Państwa – dokument o charakterze strategicznym, który określa priorytety działań Rządu RP w zakresie gospodarowania lekami w latach 2018-2022 – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...