Jeśli tego nie zrobisz, czosnek nie zadziała na przeziębienie

Czosnek to domowy lek na przeziębienie. Jednak działa tylko odpowiednio przygotowany.
Czosnek to domowy lek na przeziębienie. Jednak działa tylko odpowiednio przygotowany. Fot. Grażyna Makara / Agencja Gazeta
W okresie jesienno - zimowym czosnek bywa bardzo skutecznym ratunkiem podczas infekcji bakteryjnych i wirusowych. Regularnie spożywany pomaga nam utrzymać zdrowie. Jednak jego skuteczność związana jest z odpowiednim przygotowaniem - przygotowany niewłaściwie nie zadziała, tak jak byśmy chcieli.


Dobry też na serce i skórę
Jak podaje na swojej stronie BezKalorii.pl, dr Michał Mularczyk, kardiolog interwencyjny i dietetyk, oprócz działania antybakteryjnego, przeciwwirusowego i przeciwpasożytniczego, czosnek pozytywnie wpływa też na nasz układ sercowo-naczyniowy.

– Czosnek obniża ciśnienie tętnicze i ułatwi regulację stężenia glukozy we krwi, przez co w naturalny sposób zmniejsza konieczność produkcji cholesterolu. Właściwości antyoksydacyjne jeszcze bardziej wzmacniają ochronę serca i naczyń np. przed miażdżycą oraz spowalniają proces starzenia się komórek naszego ciała, również skóry, co bywa ważną informacją, szczególnie dla pań – wyjaśnia lekarz.

Dodaje, że to wszystko dzięki allicynie, która tak naprawdę w czosnku… nie występuje. Nie występuje do czasu…

Bez uszkodzeń ani rusz
Jak tłumaczy doktor Mularczyk, w czosnku występuje jedynie alliina, która zmieni się w dobroczynną allicynę, dopiero kiedy dojdzie do uszkodzenia błon komórkowych czosnku. Mówiąc wprost, żeby czosnek miał swoje zdrowotne właściwości trzeba zmiażdżyć jego ząbki i odczekać kilka minut, dopiero potem można go jeść.
Dr Michał Mularczyk
Kardiolog interwencyjny, dietetyk

O tym wie niewiele osób i zjada czosnek od razu po rozdrobnieniu lub bez rozdrabniania. Jedynym efektem takiego postępowania jest intensywny, czosnkowy zapach z ust.

Według doktora, żeby czosnek miał swoje niesamowite właściwości należy przyrządzić go w następujący sposób: trzeba go rozgnieść lub pokroić i odczekać 5-10 minut przed konsumpcją. W tym czasie zdąży się wytworzyć allicyna. Przy smażeniu i gotowaniu najlepiej dodać go do potraw w ostatnich trzech minutach przetwarzania termicznego potrawy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...