Hormon przywiązania, który steruje naszym pożądaniem. Poziom prolaktyny to ważna informacja dla kobiety i dla mężczyzny

Prolaktynę można porównać do kobiety pracującej z Czterdziestolatka.
Prolaktynę można porównać do kobiety pracującej z Czterdziestolatka. Screen YouTube / Polskie seriale
Gdyby prolaktyna była aktorką, spokojnie zagrałaby w "Czterdziestolatku” prawdziwą kobietę pracującą, która żadnego zadania się nie boi. Dlaczego? Bo jej działanie jest niezwykle wszechstronne: u pań pobudza gruczoły sutkowe umożliwiając laktację, a także hamuje wydzielanie hormonów przysadki i podwzgórza, które odpowiadają ze miesiączkowanie.


Odpowiada też za metabolizm glukozy, wydziela się podczas orgazmu i utrzymuje się na podniesionym poziom przez co najmniej 60 minut. Zwiększa poziom bliskości partnerów jako hormon przywiązania. U mężczyzn warunkuje prawidłową erekcję i odpowiada za kontrolę wytrysku.

Za dużo czy za mało?
Zarówno nadmiar, czyli stężenie powyżej 35, jak i niedobór tego hormonu (stężenie poniżej 5) mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Zwiększone stężenie prolaktyny (PRL) występuje przy guzach przysadki mózgowej, zmianach w ośrodkowym układzie nerwowym, niedoczynności tarczycy, cukrzycy, zespole policystycznych jajników, przewlekłej niewydolności nerek, niewydolności wątroby.

Czasami jej zwiększona synteza związana jest ze stresem (hiperprolaktynemia czynnościowa). Nie bez znaczenia pozostaje wpływ leków, które mogą zwiększać jej stężenie (przeciwdepresyjne, estrogeny, opioidowe, przeciwnadciśnieniowe).

Przyczynami zbyt niskiego stężenia prolaktyny są najczęściej uszkodzenia przysadki mózgowej, stosowane leki (dopomina, pirydoksyna, leki moczopędne) oraz palenie papierosów.

Jedna przyczyna: prolaktyna!
W przypadku hiperprolaktynemii głównymi objawami u kobiet są zaburzenia miesiączkowania, mlekotok, osteopenia, nasilenie trądziku, bóle piersi.
Dr hab.n.med. Krzysztof Nowosielski
Ginekolog

Dodatkowo zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn pojawia się brak ochoty na seks. Co ciekawe, obniżone stężenie prolaktyny zwiększa u kobiet i mężczyzn ryzyko zespołu metabolicznego oraz cukrzycy typu 2, a u mężczyzn - zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu, depresji i zaburzeń lękowych.

U mężczyzn może prowadzić do zaburzeń erekcji oraz wytrysku przedwczesnego. Mechanizm tych zmian nie jest do końca poznany, prawdopodobnie dochodzi do spadku dopaminy i serotoniny w mózgu.

Jak badać, jak leczyć?
Diagnostyka zmian w stężeniu PRL polega na ocenie jest poziomu w surowicy krwi na czczo i po odpowiednio długim nocnym wypoczynku.

Po wykluczeniu innych przyczyn, jak np. guzy przysadki, stosuje się leki obniżające stężenie prolaktyny w surowicy krwi, a w przypadku niskiego stężenia - modyfikacje stosowanych leków oraz leczenie innych organicznych przyczyn.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...