Wiele kobiet nie przyzna się do tej dolegliwości. Wypadanie macicy to tajemnica poliszynela

Wypadanie macicy wcale nie jest rzadką dolegliwością. Nawet u młodych kobiet.
Wypadanie macicy wcale nie jest rzadką dolegliwością. Nawet u młodych kobiet. Szpital w Czeladzi
Mięśnie i więzadła rozciągają się i tracą zdolność do napinania, co jest naturalnym procesem starzenia się naszego organizmu. Narządy zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej stają się podatne na przesuwanie. Tak to "urządziła” natura, choć dla kobiet to wyjątkowo przykre i wstydliwe przeżycie.


Do lekarza bez wstydu
– Konsekwencją takiego rozluźnienia, gdy jak na hamaku, zawieszona jest macica i pochwa, jest obniżenie ścian pochwy i wreszcie całej macicy. Objawia się to wyczuwalnym wybrzuszeniem w pochwie lub nawet wypadaniem całej macicy. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja medyczna – tłumaczy dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, ginekolog kierujący na co dzień oddziałem ginekologii szpitala w Czeladzi.

W przypadku wypadania czy sytuacji, w której doszło już do "rozluźnienia”, może pojawiać się uczucie wewnętrznego ciśnienia lub ciężkości w okolicy miednicy. To podobne do łagodnych dolegliwości w czasie miesiączki. Zdarzają się także bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz kłopoty z wypróżnianiem.

Jak można pomóc?
Przy niewielkiej utracie elastyczności pewną możliwość daje pobudzenie regeneracji śluzówki pochwy i jej ujędrnienie poprzez zastosowanie lasera. Jeśli jednak obniżenie jest znaczne, konieczny jest zabieg operacyjny - plastyka pochwy, zastosowanie siatek zakładanych od strony pochwy lub laparoskopowo. Wszystkie te operacyjne metody powodują podniesienie pochwy i odtworzenie jej aparatu wieszadłowego (hamaka).
Dr hab.n. med. Krzysztof Nowosielski
Ginekolog

Warto wiedzieć, że znacznej części tych problemów można zapobiec poprzez profilaktykę - ćwiczenia mięśni Kegla oraz dźwiganie ciężkich rzeczy bez użycia tłoczni brzusznej. Dzięki temu leczenia operacyjne nie będzie konieczne.

Jak dodaje, laser może poprawić jędrność pochwy i co za tym idzie jakość życia seksualnego. Ale nie jest to panaceum na wszystkie kłopoty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!