Wiele kobiet nie przyzna się do tej dolegliwości. Wypadanie macicy to tajemnica poliszynela

Wypadanie macicy wcale nie jest rzadką dolegliwością. Nawet u młodych kobiet.
Wypadanie macicy wcale nie jest rzadką dolegliwością. Nawet u młodych kobiet. Szpital w Czeladzi
Mięśnie i więzadła rozciągają się i tracą zdolność do napinania, co jest naturalnym procesem starzenia się naszego organizmu. Narządy zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej stają się podatne na przesuwanie. Tak to "urządziła” natura, choć dla kobiet to wyjątkowo przykre i wstydliwe przeżycie.


Do lekarza bez wstydu
– Konsekwencją takiego rozluźnienia, gdy jak na hamaku, zawieszona jest macica i pochwa, jest obniżenie ścian pochwy i wreszcie całej macicy. Objawia się to wyczuwalnym wybrzuszeniem w pochwie lub nawet wypadaniem całej macicy. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja medyczna – tłumaczy dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, ginekolog kierujący na co dzień oddziałem ginekologii szpitala w Czeladzi.

W przypadku wypadania czy sytuacji, w której doszło już do "rozluźnienia”, może pojawiać się uczucie wewnętrznego ciśnienia lub ciężkości w okolicy miednicy. To podobne do łagodnych dolegliwości w czasie miesiączki. Zdarzają się także bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz kłopoty z wypróżnianiem.

Jak można pomóc?
Przy niewielkiej utracie elastyczności pewną możliwość daje pobudzenie regeneracji śluzówki pochwy i jej ujędrnienie poprzez zastosowanie lasera. Jeśli jednak obniżenie jest znaczne, konieczny jest zabieg operacyjny - plastyka pochwy, zastosowanie siatek zakładanych od strony pochwy lub laparoskopowo. Wszystkie te operacyjne metody powodują podniesienie pochwy i odtworzenie jej aparatu wieszadłowego (hamaka).
Dr hab.n. med. Krzysztof Nowosielski
Ginekolog

Warto wiedzieć, że znacznej części tych problemów można zapobiec poprzez profilaktykę - ćwiczenia mięśni Kegla oraz dźwiganie ciężkich rzeczy bez użycia tłoczni brzusznej. Dzięki temu leczenia operacyjne nie będzie konieczne.

Jak dodaje, laser może poprawić jędrność pochwy i co za tym idzie jakość życia seksualnego. Ale nie jest to panaceum na wszystkie kłopoty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Naklejką w naklejkę "Gazety Polskiej"![/b] Dostań za darmo lub sobie wydrukuj

Naklejką w naklejkę "Gazety Polskiej"! Dostań za darmo lub sobie wydrukuj

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki