W poniedziałek rusza strajk nauczycieli. Zakończyły się rozmowy ostatniej szansy

Beata Szydło zaproponowała nauczycielom 15-procentowe podwyżki.
Beata Szydło zaproponowała nauczycielom 15-procentowe podwyżki. Fot. Maciej Jaźwiecki / Agencja Gazeta
– Nauczyciele jutro strajkują. Mówiąc najkrócej, strona rządowa w ogóle nie odniosła się do niuansów. Odnotowuję to z wielkim żalem, że w ogóle została zignorowana propozycja, by dorzucić pieniądze z funduszu pracy – mówił Wojciech Warski, wiceprezes Business Centre Club, w niedzielę wieczorem po rozmowach ostatniej szansy. A Beata Szydło dodała, że propozycje rządowe zostały przez związki odrzucone.


Warski powiedział też, że przez stronę rządową została zablokowana dyskusja o pensum. – Rozmowy trwały tak długo, gdyż kilkukrotnie wracaliśmy do tych samych negocjacji – tłumaczył.

Po przedstawicielu BCC głos zabrała wicepremier Szydło. – Zakończyliśmy dzisiejsze rozmowy na temat sytuacji w oświacie. To nie były łatwe i krótkie rozmowy. Strona rządowa przedstawiła kilka propozycji. Te propozycje zostały, mówię to z wielkim żalem, odrzucone – powiedziała Beata Szydło po rozmowach ostatniej szansy.


Zaznaczyła jednak, że nie dotyczy to nauczycielskiej "Solidarności", z którą ma zostać podpisane porozumienie. Dokument ma zawierać pięć punktów.

Beata Szydło zwróciła uwagę, że rząd jest dalej gotowy do rozmów. Jak się wyraziła, porozumienie z "Solidarnością" świadczy o sukcesie. – Wyraźnie widać, że jeśli jest wola podpisania porozumienia, to jest ono możliwe do podpisania – dodała. I po raz kolejny przypomniała, że rząd realizuje podwyżki dla nauczycieli.


Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zaapelował do nauczycieli o poparcie dwóch central związkowych, które zdecydowały się na strajk. – Propozycja rządu jest destrukcyjna z punktu widzenia oświaty w małych miastach. Jest nie do przyjęcia. Na to naszej zgody być nie może – dodał szef ZNP.


Co oznacza strajk nauczycieli?
W poniedziałek 8 kwietnia rozpocznie się ogólnopolski protest. A to oznacza, że rodzice sami będą musieli poradzić sobie z opieką nad dziećmi. Takie problemy będą w całej Polsce - do strajku ma przystąpić 79,5 proc. szkół w kraju.

W samej Warszawie efekty strajku nauczycieli może odczuć 200 tys. dzieci. Przykładowo: w stolicy ma być zamkniętych ponad 150 przedszkoli, 100 szkół podstawowych i prawie 30 liceów.

Co zaproponowała Szydło nauczycielom?
Tuż przed rozmowami ostatniej szansy Beata Szydło, która jest główną negocjatorką ze strony rządu, powiedziała dziennikarzom, co rząd zaproponuje pracownikom oświaty.

Jak mówiła wicepremier, na stole jest oferta, która zakłada, że w tym roku pensje nauczycieli wzrosną o 15 proc. – Druga część przewiduje zmianę systemu wynagradzania. Zależy nam na tym, żeby nauczyciele mieli standard pracy i zarobki na poziomie europejskim – zapewniała. Sławomir Broniarz mówił jeszcze przed rozmowami, że ta propozycja jest nie do zaakceptowania.

Czego domagali się nauczyciele?
Związki zawodowe chciały podwyżki wynagrodzeń o 30 proc., co dla nauczyciela stażysty oznacza wzrost wynagrodzenia o 720-730 zł. miesięcznie, natomiast dla nauczyciela dyplomowanego to kwota około 990 zł.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Tysiące protestujących na ulicach Londynu. Johnson wściekły po głosowaniu ws. brexitu
Britax 0 0Ten fotelik to nowy wymiar bezpiecznych podróżny z dzieckiem. Dzieci i rodzice go pokochają!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy