Kaczyński przemówił w rocznicę Smoleńska. Po raz pierwszy tak wypowiedział się o Dudzie

Jarosław Kaczyński przemówił w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Jarosław Kaczyński przemówił w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Prezes PiS wystąpił pod Pałacem Prezydenckim w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Przemówienie było finałem tradycyjnego marszu z tej okazji. Jarosław Kaczyński unikał wskazywania winnych tragedii, jak to wcześniej bywało, ale w jego przemówieniu nie zabrakło mocnych akcentów.


Na początku Jarosław Kaczyński wymownie ocenił wyprawę do Katynia z 2010 roku. – To nie był zwykły wyjazd. To była misja dużo szersza niż tylko wspomnienie po zmarłych w Katyniu. Tu chodziło o to, by Polska odzyskała to co nam zabierano po II wojnie światowej i po 1989 r., tzn. odzyskała prawo do prawdy – tłumaczył lider PiS.

– A to jest także prawo do godności. Nasz naród często wypełniał swoje zobowiązania także ogromnym kosztem. Ta prawda jest ciągle przez wielu kwestionowana. Ale jeżeli chcemy odzyskać status wielkiego europejskiego narodu, to musimy o tę prawdę walczyć. Rozumiał to śp. prezydent Lech Kaczyński, rozumie to prezydent Andrzej Duda – powiedział. Takie porównanie padło z ust Jarosława Kaczyńskiego po raz pierwszy.Co znamienne, zabrakło jakiejkolwiek wzmianki o roli Antoniego Macierewicza w "wyjaśnianiu" przyczyn tragedii smoleńskiej. – Musimy tą drogą iść dalej. Tą drogą idzie obecny prezydent i obecny rząd. Ona obejmuje także to wszystko, co składa się także na siłę naszego narodu, naszego państwa. Musimy tą siłę budować, a w wielu wypadkach odbudować – raz jeszcze prezes PiS "wywyższył" w niespotykany dotąd sposób Andrzeja Dudę.

– To, że po dziewięciu latach wciąż tu jesteśmy, to świadectwo, że jest w nas ta potrzebna siła, determinacja i nadzieja – kontynuował Kaczyński i to zdanie spotkało się z wyjątkowym entuzjazmem. – Jarosław, Jarosław! – gromko odpowiedzieli zgromadzeni pod sceną.
Kaczyński zaapelował także, by pamiętać o tragedii smoleńskiej. – Musimy jeszcze bardzo wiele uczynić, by nasz naród był zwarty, miał poczucie wewnętrznej siły i sprawiedliwości, by naród był naprawdę narodem, by był wspólnotą – przekonywał. – Zwyciężymy, zwyciężymy! – usłyszał od rozentuzjazmowanych zwolenników PiS.


Miesięcznice smoleńskie przestały odbywać się dokładnie przed rokiem. Prezes PiS zapowiedział wtedy, że miejsce miał "marsz ostatni". – Kończymy, doszliśmy do celu – stwierdził. Prawdopodobnie stało się tak na skutek braku sukcesów podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe[/b]. Zasypało je lawiną pism

Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe. Zasypało je lawiną pism

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki