PRL-owski generał, u którego pracowała "pani Basia" z PiS, uniknął wyroku. Bo uznano go za zmarłego, choć żył

"Twórca WRON wyparował za czasów PiS z aktu oskarżenia". Prokurator uznał generała Janiszewskiego za zmarłego, ten żył jeszcze 10 lat.
"Twórca WRON wyparował za czasów PiS z aktu oskarżenia". Prokurator uznał generała Janiszewskiego za zmarłego, ten żył jeszcze 10 lat. Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Te informacje mogą rzucać zupełnie nowe światło na postać słynnej "panią Basię". Ale po kolei...


Przy okazji skandalu lustracyjnego z Kazimierzem Kujdą, na jaw wyszło, że legendarna już "pani Basia", która zarządza biurem Jarosława Kaczyńskiego za czasów PRL-u pracowała w biurze komunistycznego generała Michała Janiszewskiego. Teraz na jaw wyszło, że mógł on być osądzony w procesie osób odpowiedzialnych za stan wojenny. Mógł – jednak prokurator uznał go za zmarłego, choć ten żył jeszcze... 10 lat.

W prokuratorskich dokumentach przesłanych do sądu można znaleźć informację o tym, że gen. Janiszewski powinien zasiąść na ławie oskarżonych w procesie twórców stanu wojennego. Przez prokuratora IPN-u został jednak zaliczony do grona "zmarłych członków związku przestępczego kierowanego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego: generała Tadeusza Hupałowskiego, generała Mieczysława Dębickiego i innych".

Sęk w tym, że informacje z 2006 roku to po prostu nieprawda. Redakcja tvn24.pl sprawdziła, że generał zmarł w 2016 roku, o czym świadczą doniesienia prasowe oraz nekrologii.

Na pytania o dziesięcioletnią dziurę w wiedzy prokuratora, IPN odpowiada, że prowadzone jest postępowanie służbowe, "mające na celu wyjaśnienie przyczyn powstałego uchybienia".

Przy okazji skandalu z Kazimierzem Kujdą, na jaw wyszło, że jako sekretarka generała Janiszewskiego pracowała "pani Basia", która od niemal 30 lat zarządza biurem Jarosława Kaczyńskiego. Co ciekawe, to od tego generała obecny prezes PiS odbierał Kancelarię Prezydenta w czasach, gdy pracował w administracji Lecha Wałęsy.


– To jeden z największych skandali współczesnej Polski. IPN, zamiast rozliczyć jednego z głównych twórców stanu wojennego, wymazuje go z aktu oskarżenia. Sprytnie ułaskawiono generała, fałszując akt oskarżenia – twierdzi poseł Brejza, który ujawnił dawne powiązania Barbary Skrzypek.

Poseł PO dodaje, że "ktoś celowo chronił kluczowego generała, rozpiął nad nim parasol ochronny". Zapowiedział złożenie w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury.

źródło: tvn24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Radziecki sprzęt i brak śpiworów. Żołnierz opisuje, co zobaczył w wojsku: "Nie wiedziałem, że jest aż tak źle"
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"