Są wyniki II tury wyborów prezydenckich na Ukrainie. Przepaść między kandydatami

Wołodymyr Zełenski nowym prezydentem Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski nowym prezydentem Ukrainy. Fot. screen ze strony YouTube.com / Факти ICTV
Ukraińcy zdecydowali – lokale wyborcze zostały zamknięte, poznaliśmy pierwsze wyniki exit poll II tury wyborów prezydenckich u naszych wschodnich sąsiadów. W niej starli się obecny prezydent Petro Poroszenko oraz Wołodymyr Zełenski – komik znany z serialu "Sługa narodu". Ze zdecydowaną przewagą wygrał ten drugi.


Przypadkiem został prezydentem – w serialu
Wołodymyr Zełenski zdobył ponad 73 proc. głosów. Petro Poroszenko – nieco ponad 25 proc.


Sondaże od początku dawały dużo większe szanse na zwycięstwo nowej twarzy w polityce. I turę wygrał aktor i showman, obecny prezydent zajął drugie miejsce (Zełenski zdobył ok. 30 proc. głosów, Poroszenko ok. 17 proc.).

Wołodymyr Zełenski ma 41 lat i do niedawna z polityką nie miał wiele wspólnego. Ukraińskiej opinii publicznej znany był jako komik i aktor. Szczególną popularność Zełenski osiągnął w 2015 roku, gdy w serialu komediowym "Sługa narodu" zagrał nauczyciela historii, który przypadkiem... został prezydentem Ukrainy.

Pułapka złudzeń
"W ukraińskim społeczeństwie jest ogromne zapotrzebowanie na nowe twarze w polityce, niezwiązane ze starym skorumpowanym systemem, osobami spoza układów oligarchicznych. Dla wielu Ukraińców właśnie Zełenski wydaje się być taką osobą. Młody, ambitny, człowiek sukcesu w show biznesie, taki self maid man. Wydawałoby się czemu nie?" – pisał na łamach naTemat tuż przez II turą wyborów Jurij Banachewycz, dziennikarz agencji Ukrinform.

Przestrzegał przy tym: "Ukraińcy głosując na nową jakość, zmiany w polityce, przeciwko obecnej ekipie na czele z Poroszenką mogą trafić w pułapkę złudzeń. Bo na końcu drogi może się okazać, że ta jakość wcale nie jest taką nową. Nie jest żadną tajemnicą, że za kandydatem Zełenskim stoi ukraiński oligarcha Igor Kołomojski".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop Mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun