Trzęsienie ziemi od samego początku? Zełenski rozważa rozwiązanie ukraińskiego parlamentu

Nowy prezydent Ukrainy zaczyna dosyć ostro.
Nowy prezydent Ukrainy zaczyna dosyć ostro. Fot. YouTube.com/Українська правда
Ukraiński prezydent-elekt Wołodymyr Zełenski oskarża tamtejszą Centralną Komisję Wyborczą o umyślne zwlekanie z podaniem oficjalnych wyników wyborów prezydenckich. Jego zdaniem, ma to uniemożliwić mu rozwiązanie parlamentu.


Swoje oskarżenia pod adresem CKW Wołodymyr Zełenski opublikował na Twitterze w postaci nagrania. Według prezydenta-elekta, komisja chce w ten sposób opóźnić zaprzysiężenie nowego prezydenta. To miałoby się odbyć po 27 maja i uniemożliwić mu rozwiązanie parlamentu.– Zdobyłem 73 proc. głosów poparcia i w związku z tym mam prawo rozważyć taki krok – powiedział prezydent elekt Ukrainy. Co prawda, obecna kadencja parlamentu kończy się w tym roku, a wybory powinny odbyć się jesienią.

Jednak wielu ekspertów twierdzi, że Zełenski może spróbować rozwiązać parlament, w którym nie ma popierającej go siły politycznej. Jego partia, która pozostaje poza parlamentem, w nowych sondaż zbiera około 25-procentowe poparcie i jest najpopularniejszym ugrupowaniem politycznym.

Przypomnijmy, Wołodymyr Zełenski zdobył w głosowaniu 73 proc. głosów i tym samym zwyciężył z dotychczasowym prezydentem Petrem Poroszenką. Nowy ukraiński przywódca uchodzi jednak za osobę niesamodzielną politycznie. Za jego plecami stać ma potężny oligarcha Ihor Kołomojski.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...