"Iksy" miały "odciążyć" krajobraz powojennej Warszawy. Dziś to jedne z najciekawszych budowli stolicy

Zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P30 Pro
Zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P30 Pro
"Iksy" czyli trzy wysokościowce wchodzące w skład powstałego w latach 70. osiedla Torwar, do dziś zachwycają formą. Koncepcja zagospodarowania przestrzeni na warszawskim Solcu to dzieło pary architektów: Zofii i Oscara Hansenów.


Większość budynków na osiedlu Torwar ma po 10 pięter. Wyjątki to para czteropiętrowców i trójka 16-piętrowców, czyli właśnie "iksów", które początkowo miały być znacznie wyższe.

Pierwotny projekt zakładał, że najwyższymi budynkami na osiedlu będą dwa 24-piętrowe wieżowce, stanowiące najbardziej prestiżowy element kompleksu. Podobnie jak w dzisiejszych apartamentowcach, przestrzeń mieszkalną miały uzupełniać znajdujące się na parterze lokale usługowe, a na szczycie jednego z nich - kawiarnia.

Niebagatelne rozmiary wieżowców miały swoje uzasadnienie: Hansenowie chcieli, aby odciążyły krajobraz stolicy i stanowiły przeciwwagę dla jedynego w tamtym czasie elementu górującego nad zabudową - Pałacu Kultury.

Pomimo sporej modyfikacji projektu, osiedle Torwar określane jest dzisiaj jako jedno z najciekawszych osiągnięć powojennej urbanistyki.

#Huawei #P30Pro #FotografiaNaNowo

Partnerem artykułu jest Huawei.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Malkovicha
0 0Ciężarna Joanna Krupa całkowicie naga na okładce "Wprost". Stanęła w obronie LGBT
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta