Farmaceuta to nie kasjer w supermarkecie! Poznaj 5 rzeczy, o które możesz go zapytać przy zakupie leków

123rf.com / Prawa autorskie: Bela Hoche
Ponad 90 proc. Polaków ufa farmaceutom. Jednocześnie ich pracę kojarzy głównie ze sprzedażą leków, nie do końca wiedząc, czego jeszcze może od nich oczekiwać. To najważniejsze wnioski z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez agencję Biostat na zlecenie Fundacji Aflofarm i Naczelnej Izby Aptekarskiej. Oto 5 rzeczy, o które możesz poprosić farmaceutę podczas wizyty w aptece.


Raport „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe 2019” jest częścią szerokich działań edukacyjnych prowadzonych w ramach ogólnopolskiej kampanii wizerunkowej „Po pierwsze farmaceuta”. Kampania, realizowana przez Fundację Aflofarm i Naczelną Izbę Aptekarską, ma na celu promocję zawodu farmaceuty. W jej ramach powstał m.in. spot wizerunkowy. Planowana jest emisja spotów edukacyjnych. Organizatorzy dystrybuują też do aptek ulotki dla pacjentów informujące o kompetencjach farmaceutów.

– Od wielu lat walczymy z krzywdzącym nas stereotypem farmaceuty-sprzedawcy. Wydawanie leku to tylko wierzchołek góry lodowej tego czym zajmujemy się na co dzień. Przede wszystkim jesteśmy ekspertami w dziedzinie farmakoterapii i zdrowia. Obok lekarzy czy pielęgniarek stanowimy ponad 30-tysięczną grupę zawodową. Udzielamy nawet dwa miliony porad pacjentom trafiającym do aptek każdego dnia – mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

– Farmaceuci są bardzo ważną częścią systemu opieki zdrowotnej. Ich wiedza gwarantuje bezpieczny przebieg farmakoterapii, o ile pacjent będzie umiał z niej skorzystać. Fundacji Aflofarm zależy na tym, by Polacy wiedzieli, że do farmaceuty mogą udać się po poradę, i czego może ona dotyczyć. Dlatego w ramach kampanii „Po pierwsze farmaceuta” stworzyliśmy film animowany, z którego pacjenci dowiedzą się, o co mogą poprosić farmaceutę – mówi Tomasz Furman, prezes zarządu Fundacji Aflofarm.

Poznaj 5 rzeczy, o które możesz poprosić farmaceutę!

1. Pierwsza pomoc w drobnych dolegliwościach
Farmaceuta skutecznie pomoże w walce z katarem, gorączką, bólem gardła, kaszlem, czy zapaleniem zatok. Po przeprowadzeniu krótkiej rozmowy z pacjentem dobierze odpowiednie leki, a w przypadku niepokojących objawów, zaleci konsultację lekarską. Pomoże też w razie wystąpienia drobnych dolegliwości, takich jak zapalenie pęcherza, lekkie zatrucia pokarmowe, czy biegunka.


2. Interakcje między lekami
Warto konsultować z farmaceutą stosowanie leków, m.in. dlatego, że jego porada może uchronić nas przed zażywaniem tych samych substancji czynnych w przyjmowanych lekach. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji wzrasta ryzyko wystąpienia wzajemnych interakcji między preparatami, których skutki nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. W ekstremalnych sytuacjach może nawet dojść do zatrucia czy uszkodzenia organów wewnętrznych (np. wątroby). Na leki wpływ mają również spożywane posiłki, napoje np. soki owocowe czy alkohol, a także nikotyna. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa korzystajmy z wiedzy farmaceuty – ten podpowie jak i kiedy przyjmować konkretny lek, jak łączyć go z innymi preparatami, co możemy jeść, a czego powinniśmy unikać za wszelką cenę.

3. Przechowywanie leków i przegląd domowej apteczki
Praktycznie każdy z nas posiada domową apteczkę. Natomiast już nie każdy wie, jak prawidłowo przechowywać leki, by nie wpłynąć negatywnie na ich działanie terapeutyczne. Pacjent, który ma w domu wiele leków, może poprosić farmaceutę o przegląd swojej apteczki. Farmaceuta sprawdzi, czy leki są odpowiednio przechowywane, wyeliminuje te, którym upłynął termin ważności, przedstawi wskazania, powie, jak powinniśmy je przyjmować. Ponadto wskaże, które leki powinny być przechowywane w lodówce oraz poinstruuje pacjenta o dawkowaniu i skutkach ubocznych. Może być też bardzo pomocy w okresie wakacyjnym, w kwestii doboru leków pierwszej potrzeby oraz leków na dolegliwości występujące szczególnie w okresie letnim.


4. Obsługa urządzeń medycznych dostępnych w aptekach
Mowa tu o dość szerokiej grupie urządzeń, m.in. inhalatorach, nebulizatorach, glukometrach, termometrach oraz ciśnieniomierzach i laktatorach. One nie mają tajemnic przed farmaceutą. Osoby, które pierwszy raz korzystają z takiego sprzętu, bądź chcą upewnić się, że korzystają z niego w odpowiedni sposób mogą liczyć na konsultację. W przypadku wątpliwości farmaceuta może dać wskazówki dotyczące użytkowania, poprawić technikę, wyeliminować lub skorygować błędy. Wszystko po to, aby poprawić skuteczność terapii oraz ograniczyć prawdopodobieństwo działań niepożądanych lub błędnych wyników pomiarowych.

5. Tańsze zamienniki leków
Farmaceuta może przyczynić się do obniżenia kosztów naszej terapii. Poinformuje o tańszym zamienniku leku, który pacjent chce kupić, o ile oczywiście taki istnieje. Zamiennik to lek zawierający taką samą substancję działającą, o takiej samej dawce oraz mający taką samą drogę podania, postać farmaceutyczną (np. tabletki, kapsułki, kremy, maści) i te same wskazania co lek oryginalny. W ten sposób pacjent może oszczędzić pieniądze oraz zmniejszyć koszt leczenia.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski objął honorowym patronatem Ministra Zdrowia kampanię promującą zawód farmaceuty „Po pierwsze farmaceuta”

Artykuł jest częścią kampanii wizerunkowej "Po pierwsze farmaceuta".

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0Idealny czas na dziecko nie istnieje. Zawsze znajdziesz jakąś wymówkę
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać