Szparagi mogą być... afrodyzjakiem. Mają też bardzo dużo witamin

Szparagi zawierają wiele witamin.
Szparagi zawierają wiele witamin. fot. Łukasz Zandecki / Agencja Gazeta
Kulinarna kariera szparagów rozpoczęła się podobno już w czasach… Imperium Rzymskiego. Później nastąpił podbój Europy, a dziś uprawiane są w większości krajów na świecie i lądują coraz częściej w polskich kuchniach. Szparagi występują w trzech odmianach - białej, zielonej i fioletowej.


– Naturalnie pojawiają się późną wiosną. Świetnie pasują do diety przeciwcukrzycowej oraz modnych ostatnio diet paleo, niskowęglowodanowych – wyjaśnia dr Michał Mularczyk, kardiolog, dietetyk, założyciel portalu BezKalorii.pl.

Prosty przepis na zdrowie
Zaletą tych warzyw jest prostota ich przygotowania. Wystarczy umyte i odpowiednio podcięte pędy włożyć do podłużnego garnka z wodą tak, żeby główki nieco wystawały. Białe szparagi gotujemy około 15 minut, kolorowe do 8. Następnie sprawdzamy, czy są już wystarczająco miękkie i możemy je podać na talerzu.

Dr Michał Mularczyk zalety szparagów wymienia jednym tchem: mają sporo błonnika (w porównaniu do innych warzyw), zawierają też dużo witaminy B9 gdyż w 100 g szparagów znajduje się nawet jedna czwarta zapotrzebowania dziennego na kwas foliowy (to niezwykle ważne dla kobiet planujących ciążę albo spodziewających się dziecka, u chorych z miażdżycą czy niedokrwistością).


Jak jeść szparagi?
– Najbardziej popularnym przepisem na szparagi jest przygotowanie ich na bazie masła i bułki tartej. Tego sposobu jednak nie zalecam – podkreśla dr Michał Mularczyk.

Jak zauważa ekspert, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dodanie, a właściwie delikatne skropienie, sosem winegret lub oliwą z oliwek.
Szparagi - przyjemność nie tylko w czasie jedzenia
Niecodzienną rolę mogą pełnić szparagi w naszym… życiu seksualnym. Okazuje się, że dzięki zawartości fitoestrogenów, które zwiększają popęd płciowy kobiet, mogą działać w sposób nieco zbliżony do estrogenu, czyli bardzo ważnego kobiecego hormonu. Dodatkowo mogą pozytywnie wpływać na proces spermatogenezy u mężczyzn.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Naklejką w naklejkę "Gazety Polskiej"![/b] Dostań za darmo lub sobie wydrukuj

Naklejką w naklejkę "Gazety Polskiej"! Dostań za darmo lub sobie wydrukuj

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki