Jeden z ostatnich sondaży przed eurowyborami. PiS i opozycję dzieli dosłownie jeden mandat

Zgodnie z wynikami nowego sondażu walka o zwycięstwo w wyborach do europarlamentu potrwa do końca.
Zgodnie z wynikami nowego sondażu walka o zwycięstwo w wyborach do europarlamentu potrwa do końca. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego na Prawo i Sprawiedliwość zagłosuje 38,7 proc. Polaków – wynika z nowego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Drugą w zestawieniu Koalicję Europejską wskazało 35 proc. respondentów. Pozostałe komitety wyborcze notują znacznie gorsze wyniki.


Poza zbliżonymi wynikami dwóch politycznych gigantów uwagę zwraca wysoka frekwencja – do urn zamierza pójść aż 53 proc. badanych. Taka frekwencja pomaga przede wszystkim największym – i to oni zresztą najbardziej o nią zabiegają, czyli PiS oraz Koalicja Europejska.

Pozostałe komitety notują dużo gorsze wyniki. Wiosnę Roberta Biedronia popiera 6,3 proc. respondentów. Co ważne, powyżej progu wyborczego znowu znajduje się Konfederacja z dokładnie 6-procentowym poparciem.

Tuż pod progiem jest z kolei Kukiz’15 z poparciem 4,9 proc. Wielki problem ma za to Lewica Razem, której w sondażu nie poparł... nikt. 9 proc. ankietowanych nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

Warto też podkreślić, że takie wyniki sondażu oznaczają, że PiS i Koalicję Europejską dzieli dosłownie jeden mandat do Parlamentu Europejskiego. Góra dwa.

Przypomnijmy, że dobry wynik Konfederacji to zasługa w dużej mierze wysokiego poparcia dla tej prawicowej koalicji wśród młodych wyborców – nawet 35-procentowego. Politycy tego komitetu nie stronią zresztą od kontrowersyjnych zachowań – tak jak Konrad Berkowicz.

źródło: Rzeczpospolita
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem

TYLKO W NATEMAT

0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał
0 0Borys Szyc wspaniały, tylko film słaby. Widziałem "Piłsudskiego" i czuję się znieważony
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców