Potrafi złamać każdego. Osteoporoza - złodziejka kości i... kobiecości

Osteoporoza może być przyczyną kalectwa u kobiet po 50. roku życia.
Osteoporoza może być przyczyną kalectwa u kobiet po 50. roku życia. Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta
Szacuje się, że jedna na trzy kobiety powyżej 50. roku życia doświadczy złamania, za które będą odpowiedzialne zmiany powstałe w wyniku postępującej osteoporozy. Pacjentki, u których występuje złamanie związane właśnie z osteoporozą, są dwukrotnie bardziej narażone na złamania w przyszłości.


Dlaczego tak się dzieje? U kobiet po menopauzie zdolność do tworzenia nowej tkanki kostnej nie jest w stanie zrównoważyć tempa, w jakim pojawiają się ubytki kostne.

Osteoporoza w natarciu
Nowe dane, zebrane przez firmę Amgen na podstawie badania przekrojowego, ujawniają braki w diagnostyce i leczeniu osteoporozy w Europie. Nawet 75 proc. kobiet w wieku 70 lat i starszych, będących w grupie zwiększonego ryzyka złamań z powodu łamliwości kości, nigdy nie było leczonych na osteoporozę.

Badania przeprowadzono w Belgii, Francji, Niemczech, Irlandii, Polsce, Słowacji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii z udziałem blisko 4 tysięcy pań. Wnioski są szokujące: większość chorych ze zwiększonym ryzykiem złamań nie jest wcale leczona.
David M. Reese
Wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie Amgen

Badanie dowodzi także, że niedodiagnozowanie osteoporozy w Europie jest podstawową przeszkodą w leczeniu.

Szacuje się, że w Polsce kompleksowo i prawidłowo leczy się z powodu osteoporozy zaledwie 10 proc. chorych.

Specjaliści zaznaczają, że panie w wieku okołomenopauzalnym powinny stosować profilaktykę osteoporozy i walczyć o jak najlepsze zachowanie sprawności. To szczególnie ważne, bo skomplikowane złamania i możliwe powikłania mogą na długi czas wykluczyć z życia społecznego albo, co najgorsze, spowodować trwałe kalectwo.


Jak się nie dać osteoporozie​?
Przede wszystkim poprzez odpowiednią dietę bogatą w wapń, magnez, potas i fosfor (osoby z nietolerancją laktozy mogą korzystać z produktów bezlaktozowych).

Warto pamiętać, że ok. 1000 mg wapnia jest w trzech szklankach mleka. Można też sięgać po produkty wzbogacone w wapń np. soki, a zrezygnować z warzyw ograniczających jego skuteczne wchłanianie np. ze szpinaku.

Specjaliści wskazują, że osoby szczególnie narażone na złamania powinny zadbać o właściwą korekcję wady wzroku(z powodu słabego widzenia może dochodzić do urazów, wypadków), która może postępować wraz z wiekiem. Warto kontrolować stan widzenia u okulisty też z racji możliwego rozwoju zaćmy.

Do tego regularna aktywność (spacery, nordic walking) oraz ćwiczenia wspierające równowagę mogą uchronić przed bolesnymi konsekwencjami rozwoju osteoporozy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...